Obří vesmírný „deštník“ připoutaný k asteroidu by mohl ochránit Zemi před klimatickou krizí, tvrdí studie
Vědci přišli s novou teorií, která počítá s obřím vesmírným „deštníkem“, jenž by sloužil jako sluneční štít chránící Zemi před nadměrným slunečním zářením, a pomohl tak snížit jeho vliv na globální oteplování, jak píše portál Yahoo.
Vzhledem k rychlému oteplování Země vyvíjejí vědci na celém světě řadu nových způsobů, jak zmírnit dopady klimatických změn. Jedním z dříve navrhovaných přístupů ke snížení globální teploty je zastínění Země před částí slunečního záření pomocí slunečního „deštníku“.
Takový štít by musel být dostatečně masivní, aby vyrovnal gravitační síly a zabránil tlaku slunečního záření, který by jej rozmetal, to však činí i ty nejlehčí materiály neúnosně drahými. V nové studii, která byla nedávno zveřejněna v časopise PNAS, navrhuje doktor Szapudi použít nejen masivní štít, ale ještě současně s ním menší asteroid jako protizávaží.

Zachycený asteroid by omezil množství materiálu, které by se ze Země muselo dostat na orbitu. I tak je toto číslo daleko za současnými možnostmi vynášení ze Země, protože i ty největší rakety mohou na nízkou oběžnou dráhu Země vynést jen asi 50 tun. Studie však poznamenala, že při použití asteroidu jako protizávaží by bylo nutné dostat na orbitu pouze 1 % hmotnosti celého systému a ta se dá ještě snížit díky použití lehčích materiálů.
Zdroj: redakce, Yahoonews