Nyní můžeme 3D tisknout tolik dřeva, kolik chceme, aniž bychom pokáceli jediný strom

Přestaňte kácet stromy! Zůstane tento slogan sloganem navždy? Kácíme stromy, jako by vyrostly za den a jako by jich bylo neomezené množství. 

Celosvětový průzkum lesů ukazuje, že od počátku lidské civilizace jsme již vyhubili 54 % celkové populace stromů na Zemi, ačkoli je všeobecně známo, že nekontrolované odlesňování je jednou z hlavních příčin častých vln veder, sucha a tsunami.

Stále ve velkém množství denně kácíme stromy pro výrobu produktů, jako je papír, vosk, léky, guma a nábytek. Některé z těchto výrobků jsou pro náš životní styl tak zásadní, že si bez nich nedokážeme představit svůj život. 

Výroba nábytku bez kácení stromů

Autoři studie vytvořili ve své laboratoři přizpůsobitelné dřevo z buněk kvetoucí rostliny známé jako Zinnia elegans, lidově označované jako zinnie obecná. Tvrdí, že jejich nový přístup jim umožnil biotisknout dřevěné kousky libovolného tvaru a velikosti. To znamená, že pokud potřebujete dřevěný stůl, můžete z buněk přímo vyrobit dřevěný stůl.

Nedochází tedy k odlesňování ani k plýtvání, jako je tomu v případě tradičního nábytku. Toho bylo dosaženo ošetřením běžných buněk zinnie nejprve tekutým médiem a poté gelovým roztokem. Ten obsahoval hormony a živiny. 

Změnou koncentrace těchto hormonů mohli vědci řídit tuhost, pevnost, hustotu a různé další fyzikální a mechanické vlastnosti laboratorně vypěstované rostlinné hmoty.

Autoři při zdůrazňování významu své výzkumné práce ve svém článku napsali: „(Naše) nedávná práce navrhla nový přístup k vytváření 3D tištěných, laditelných rostlinných materiálů z buněčných kultur s potenciálem snížit množství odpadu, zvýšit výtěžnost a míru výroby a omezit narušování životního prostředí, protože kultury jsou vytvářeny z neaktuálního rostlinného vzorku, nikoli z celých rostlin.“

To je jen skromný začátek

Po dokončení své výzkumné práce na MIT založila hlavní autorka Ashley Beckwithová společnost FORAY bioscience, aby dále vyvíjela nové techniky a metody pěstování dřeva bez kácení stromů. Současný přístup, který zahrnuje pěstování rostlinné hmoty z buněk obyčejné cínie, je jen prvním krokem tímto směrem.

Je to zároveň první metoda svého druhu, která využívá tkáňové inženýrství pro produkci rostlinné hmoty v laboratoři. Doposud vědci tuto metodu používali pouze pro kultivaci živočišných buněk.

„Analogické koncepty nebyly převedeny do oblasti rostlinných kultur, zejména s ohledem na produkci materiálů. Tato práce tak představuje první pohled na přístup buněčného zemědělství k výrobě rostlinného materiálu,“ poznamenávají vědci ve své studii.

Beckwithová a její tým nyní plánují 3D tisk dřeva v laboratoři z buněk stromů, jako je borovice. Jakmile by se tak stalo, odlesňování by se jistě stalo minulostí.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, nature.com, foraybio.com, materialstoday.com