Nový způsob využití dronu zaskočil nic netušící Rusy. Pod rouškou noci shodil operátor protitankovou minu před vůz BVP
Ukrajinská kreativita nepřestává udivovat, příkladem jsou drony používané k nastražení min u ruských vozidel. Vysvětlujeme účinnost této metody.
Ukrajinci používají komerční drony mnoha způsoby, od průzkumu někdy i ve spolupráci s tanky nebo korigování dělostřelecké palby až po ničení tanků opuštěných Rusy, slouží jako „létající sanitka“ dodávající lékařskou pomoc zraněným nebo provádějící útoky na různé cíle.
Tyto bezpilotní letouny, známé také jako „kamikadze“, jsou jednoduché konstrukce s dosahem několika set metrů, na které se například často připevňují protitankové granáty z granátometu RPG-7, které se používají k útokům na ruská bojová vozidla pěchoty BMP-3 nebo tanky.
Kromě toho se bezpilotní letouny používají také při odminování, kdy shazují výbušné nálože na miny. Novinkou je však použití létajících dronů ke shazování protitankových min na Ruskem kontrolovaném území v noci. Předpokladem však je, že v oblasti nejsou k dispozici ruské systémy elektronického boje typu Silok-01 nebo R-330 Zh schopné rušit signál GPS.
#Ukraine: A Russian BMP-1 infantry fighting vehicle was damaged and abandoned after running over PTM-3 anti-tank landmines remotely deployed by a drone of the 36th Marine Brigade in #Donetsk Oblast.
— ?? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) July 10, 2023
Another Russian BMP-1 can be seen destroyed nearby also. pic.twitter.com/TCSjQzsd9i
Je zřejmé, že Ukrajinci používají drony, jako je DJI Matrice 30T, vybavené termovizí, která jim umožňuje létat v noci, a s nosností několika kilogramů. To stačí k tomu, aby efektivně nastražili miny v blízkosti vozidel, o kterých Rusové nevědí.
V tomto případě jsou shazované miny PTM-3, což není náhodná volba, protože se nacházejí ve specializovaných raketách používaných v systémech BM-30 Smiercz, BM-27 Uragan nebo BM-21 Grad. Jedná se o střely patřící k domácí kazetové munici, kde jsou pumy jednoduše nahrazeny minami, což umožňuje zaminovat značnou plochu během několika minut. Samotná mina má naproti tomu formát ocelového obdélníku o hmotnosti 4,9 kg, z čehož 1,8 kg tvoří výbušná nálož, jak píše web CAT UXO.
Ty jsou v případě min PTR-3 zabaleny v raketové kazetě, která jich obsahuje několik, a ve vhodný okamžik se z kazety uvolní. Tehdy také probíhá první fáze odjišťování, protože kolíky, které odjišťují rozbušku, jsou spojeny kabelem kazety (jednoduše se kolík vytáhne, když se oddělí).
Tím se spustí pyrotechnický mechanismus, který zajistí zhruba minutové zpoždění při aktivaci rozněcovače, aby mina přežila pád na zem. Po uplynutí této doby je mina již aktivní a magnetická rozbuška ji odpálí, jakmile zaznamená průjezd vozidla. Zajímavé je, že ani tuto minu nelze normálně zneškodnit, protože jakýkoli pokus může vést k detonaci.
Pozitivní však je, že miny mají trvanlivost přibližně 24 hodin, po kterých by se měly samy zničit. Pokud se tak nestane, teprve pak můžete vedle ní položit například výbušninu, ale lepší možností by bylo střílet na ni velkorážním kulometem, jako je Browning M2 nebo DSzK.
Shazování těchto min Ukrajinci z bezpilotních letounů za nepřátelskými liniemi na uznané dopravní trasy vnáší do logistiky nemalý chaos, protože spatřit takovou kostku v blátě nebo trávě z vnitřku obrněného vozidla nebo dokonce obyčejného náklaďáku není jednoduchý úkol.
Zdroj: CAT UXO; Twitter; Wikipedia