Nový způsob absorbce uranu z mořské vody by lidstvu mohl získat energii na tisíce let
Nový materiál inspirovaný fraktální povahou krevních cév dokáže absorbovat 20krát více uranu z mořské vody než předchozí přístupy. Tým, který za tímto přístupem stojí, věří, že by mohl poskytnout spolehlivý zdroj energie, který by při současném tempu spotřeby vydržel tisíce let, uvádí New Scientist.
Uran je nejběžnějším palivem pro jaderné elektrárny, ale jeho zásoby jsou omezené. Odhaduje se, že oceány obsahují přibližně 4,5 miliardy tun uranu, což je 500krát více, než se nachází na pevnině, ale jeho těžba z vody je dražší než těžba z hornin.
Experimenty již dříve zjistily, že pláty akrylových vláken mohou z vody extrahovat malé množství uranu, ale protože mořská voda obsahuje jen asi tři části na miliardu uranu, bylo obtížné tento proces zdokonalit a konkurovat nákladům na těžbu.
Vědec Linsen Yang z Čínské akademie věd v Pekingu a jeho kolegové vytvořili polymerní membránu posetou malými kanálky, které se větví do ještě menších tunelů o průměru pouhých 300 až 500 nanometrů, čímž napodobují způsob, jakým se krevní cévy rozvětvují do stále menších průchodů v orgánech a končetinách savců. Materiál byl impregnován sloučeninou zvanou amidoxim, která se váže na ionty uranu.
Tým nechal materiálem projít vodu s příměsí uranu a pomocí rentgenové fotoelektronové spektroskopie zjistil, zda byl prvek zachycen. Zjistili, že materiál absorboval až 20krát více než dříve vyvinuté materiály.
Důležité je, že materiál s uranem lze také čistit kyselinou chlorovodíkovou, která extrahuje 98 % uranu, a několikrát jej znovu použít. To by mělo umožnit dlouhodobé používání materiálu a ještě více snížit náklady na těžbu z mořské vody.
Reid Peterson z Pacific Northwest National Laboratory v Richlandu ve státě Washington říká, že největší problém při získávání uranu z oceánů spočívá v tom, že nízké koncentrace způsobují, že je to ekonomicky náročné. „Tato práce nabízí příležitost, jak tuto práci výrazně zlepšit,“ uvádí Peterson. „Uran by se v oceánech nedoplňoval znatelnou rychlostí, ale to ve skutečnosti není významný problém, protože je zde velký rezervoár.“
Zdroj: New Scientist
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]