Nový zázračný materiál je pevnější než ocel, lehčí než hliník a má vodivost mědi. Výrobci jsou přesvědčeni, že způsobí revoluci v celém odvětví

Odborníci z houstonské společnosti DexMat naznačují, že jejich produkt Galvorn, který je pevnější než ocel, lehčí než hliník a má vodivost mědi, by mohl způsobit revoluci v odvětví ekologických technologií. Galvorn by mohl být alternativou k vzácné a drahé mědi, která je klíčovým kovem v elektronice. Nový materiál je výsledkem investice ve výši více než 20 milionů dolarů od dvou výzkumných agentur amerického letectva, ministerstva energetiky a NASA a dalších technologických společností, jak uvádí web Cool Down.

Tvůrci Galvornu uvedli, že inspirací pro jeho výrobu byla kniha J. R. R. Tolkiena Pán prstenů, v níž elfský kovář jménem Eöl vytváří nový typ kovu zvaný galvorn, který je popisován jako tenký a pružný, ale zároveň dostatečně pevný, aby mohl sloužit jako brnění.

Podle společnosti se galvorn vyrábí štěpením uhlovodíků, které se vyskytují především při spalování ropy a zemního plynu. Materiál funguje jako forma ukládání (sekvestrace) uhlíku a má několik podob. Může to být síťovina, kterou lze použít v kompozitních panelech, elektrodách a oděvech, vlákno pro vodivé dráty, elektrická vedení a vinutí motorů nebo fólie pro elektromagnetické stínění, baterie a antény.

Výhody, které má Galvorn přinést, jsou lehčí a rychlejší vozidla, lehčí lopatky větrných turbín a vyšší vodivost v bateriích pro zlepšení skladování energie z obnovitelných zdrojů. Již nyní se používá k odstraňování ledu z křídel letadel. Umístění vláken Galvorn do betonu a dalších materiálů by mohlo zpevnit budovy a infrastrukturu a prodloužit jejich životnost. Startup tvrdí, že Galvorn má potenciál „vytěsnit“ tři gigatuny průmyslových emisí oxidu uhličitého ročně, a to nejen podporou přidávání čisté energie do sítě, ale také snížením dopadu výroby oceli, hliníku a kevlaru.

Zdroj: thecooldown.com, redakce