Nový systém detekce DeepFake od Intelu analyzuje průtok krve pro kontrolu pravdivosti snímků

Moderní technologie se díky využití umělé inteligence posouvají na stále vyšší úroveň. Nejnovějším nápadem společnosti Intel je detekce falešných snímků na základě zachycení průtoku krve osoby viditelné na snímku. Podívejme se blíže na to, jak má FakeCatcher fungovat.

Ještě před pandemií koronaviru SARS-CoV-2 začali lidé vyvíjet technologii pro generování deepfakes neboli realistických falešných snímků. Jejich výrazné rozšíření bylo možné pozorovat během amerických prezidentských voleb. Během pandemie covid-19 se falešné obrázky, hlasy nebo videa staly ještě přesnějšími.

Dnes jsou tak dobré, že je velmi často mají odborníci problém odlišit od skutečného materiálu. Stačí se podívat na videa údajných projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, které údajně lidem namlouvaly, že se země vzdá ruskému agresorovi.

Boj proti hlubokým falešným technologiím je nesmírně důležitý. Na současném stupni vývoje je mimořádně nebezpečná. Stačí se podívat na falešné snímky o zatčení Donalda Trumpa, kterým uvěřily statisíce lidí. Šíření dezinformací je jednou z největších hrozeb současného světa.

V rámci boje proti hlubokým falešným technologiím a jakýmkoli falešným materiálům vytvářejí technologické společnosti speciální software, který záběry nebo snímky rozkládá a analyzuje do extrémních detailů a ukazuje, co je skutečné a co ne. Společnost Intel má nový nápad, jejich program FakeCatcher funguje zcela jinak.

Nejnovější software tohoto technologického gigantu se zaměřuje na to, co odlišuje stroje od lidí – na život, a to doslova. FakeCatcher má zachytit jemné změny v barvě žil na tváři osoby ve videu, což má naznačovat, že srdce pumpuje krev, ergo že hlavní hrdina videa je živý. Žíly se používají k vytvoření PPG map, aby program věděl, na které části obličeje se má dívat. Na snímcích vytvořených pomocí technologie deep fake nebude průtok krve v obličeji viditelný.

Podle výrobce softwaru FakeCatcher funguje až v 96 procentech případů a dokáže odhalit videa zfalšovaná různými způsoby. V budoucnu by měl algoritmus rozpoznat také falešné zvukové záznamy, ale zatím odborníci dolaďují jeho vizuální analýzu. Těšíme se na další verze nástroje FakeCatcher.

Zdroj: redakce, Intel