Nový robot pečující o seniory by mohl brzy poskytovat osobní asistenci. Je vybaven systémem vidění a dvěma rameny s chapadly
Na celém světě žijí lidé déle než kdykoli předtím. Jedna z nejnovějších inovací pochází ze spolupráce výzkumníků španělské Universidad Carlos III a výrobce Robotnik. Tým vyvinul autonomní domácí ambidextrousní manipulátor (ADAM), robot pro péči o seniory, který může lidem pomáhat.
ADAM, mobilní robot, který stojí vzpřímeně, je vybaven systémem vidění a dvěma rameny s chapadly. Dokáže se přizpůsobit domácnostem různých velikostí pro bezpečný a optimální výkon. Respektuje osobní prostor uživatelů a zároveň pomáhá s domácími úkoly a učí se ze svých zkušeností pomocí metody imitačního učení.
V praktické rovině může ADAM procházet dveřmi a provádět každodenní úkony, jako je zametání podlahy, přemisťování předmětů a nábytku podle potřeby, prostírání stolu, nalévání vody, příprava jednoduchého jídla a přinášení předmětů uživateli na požádání.
A novel elderly care #robot could soon provide personal assistance, enhancing seniors' quality of life https://t.co/z20QKkY4fu
— TechXplore (@TechXplore_com) February 19, 2024
Pomáhal by starším osobám jak s kognitivními úkoly jako je trénování paměti a hry, které pomáhají zmírnit příznaky demence, tak s fyzickými úkoly jako je detekce pádů uživatelů s následným upozorněním, monitorování a pomoc uživatelům při řízení používání systémů domácí automatizace a poskytování pomoci, jako je získávání předmětů z podlahy a ukládání předmětů v uživatelsky nepřístupných oblastech v domácnosti.
Od stávajících robotů pro osobní péči se ADAM liší několika vlastnostmi. První z nich je jeho modulární konstrukce, která zahrnuje základnu, kamery, paže a ruce poskytující více smyslových vstupů. Každá z těchto jednotek může pracovat samostatně nebo spolupracovat na vysoké či nízké úrovni. Důležité je, že robot může podporovat výzkum a zároveň uspokojovat potřeby uživatelů v oblasti osobní péče.
Ramena systému ADAM jsou navíc kolaborativní, umožňují ovládání uživatelem a mohou se pohybovat podle parametrů bezprostředního okolí. Navíc jako základní bezpečnostní prvek konstrukce robota neustále zohledňuje osoby přítomné v prostředí, aby se při poskytování osobní péče vyhnul kolizím.
Výzkumníci zdůrazňují, že robota navrhli tak, aby simuloval strukturu lidského trupu a paží. Struktura podobná lidské mu totiž umožňuje pohodlnější práci v domácím prostředí, protože místnosti, dveře a nábytek jsou přizpůsobeny člověku, uvádí Techxplore.
Baterie v základně robota ADAM napájejí jeho pohyby, kamery a 3D senzory LiDAR. Při provozu všech systémů je minimální výdrž robota necelé čtyři hodiny a nabíjení baterií trvá něco přes dvě hodiny. Dokáže se otáčet na místě a pohybovat se dopředu a dozadu, ale ne do stran.
zdroj: Techxplore