Nový rekord v rychlosti přenosu dat: jeden milion gigabitů za sekundu

Japonští vědci stanovili nový rekord v rychlosti přenosu dat – neuvěřitelných 1,02 petabitu za sekundu (Pb/s). Tohoto průlomu bylo navíc dosaženo pomocí optických kabelů, které by měly být kompatibilní se stávající infrastrukturou, jak píše server New Atlas.

Pro srovnání, 1 petabit odpovídá milionu gigabitů, což znamená, že tento nový rekord je asi 100 000krát rychlejší než absolutně nejrychlejší domácí internet dostupný spotřebitelům. Podle týmu by při rychlosti 1 Pb/s bylo teoreticky možné streamovat 10 milionů kanálů videa za sekundu v rozlišení 8K.

Nový rekord vytvořili vědci z japonského Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) pomocí několika inovativních technologií. Za prvé, optické vlákno obsahuje čtyři jádra (skleněné trubice, které přenášejí signál) namísto obvyklého jednoho. Šířka přenosového pásma se díky technologii známé jako WDM (wavelength division multiplexing) zvýšila na rekordních 20 THz. Tato šířka pásma se skládá z celkem 801 kanálů rozdělených do tří pásem, běžně používaných pásem C a L a experimentálního pásma S.

S využitím některých dalších nových technologií optického zesílení a modulace signálu dosáhl tým rekordní rychlosti 1,02 Pb/s, a to při přenosu dat po 51,7 km optických kabelů. Předchozího rekordu 1,01 Pb/s dosáhli vědci z NICT v prosinci 2020, ale k dekódování dat bylo nutné složité zpracování signálu. Nového rekordu bylo dosaženo pomocí technologie, která se již běžně používá. Použitý čtyřžilový optický kabel má navíc stejný průměr 0,125 mm jako standardní kabel, což znamená, že by měl být kompatibilní se stávající infrastrukturou a výrobními procesy.

Zdroj: newatlas.com