Nová tajná stíhačka údajně přeletěla nad Oblastí 51. Co USA tají?
V legendární Oblasti 51 byl nedávno vyfotografován záhadný objekt, který připomíná letadlo. Objekt o velikosti stíhačky by mohl být stíhačkou nové generace NGAD (Next-Generation Air Dominance) letectva, nebo by to mohlo být UFO. Bez ohledu na to se nepodobá ničemu jinému ze současného amerického arzenálu a proto zatím nebyl identifikován, napsal server Popular Mechanics.
Tento podivný letoun se zdá být velký asi jako stíhačka. Má design klikatého šípu, v němž se dvojice ostře řezaných křídel rozšiřuje zhruba v polovině délky letadla. Zdá se také, že má smíšené křídlo, v němž se křídlo a trup spojují do jednoho těla, čímž se maximalizuje vnitřní objem.
Foto: Planet Labs Inc.
Údajný letoun se nepodobá ničemu, s čím v současnosti létá americká armáda. Ve skutečnosti se podobá pouze jednomu známému letadlu: F-16XL. Typ F-16XL byl verzí letounu F-16 Fighting Falcon s delším doletem a těžší výzbrojí a měl křídlo s klikou. Armáda s tímto letounem létala koncem 90. let a uvažovalo se o jeho výrobě. Místo toho se do popředí dostal letoun F-15E Strike Eagle.
Tři možnosti
První je, že jde o nějaký druh vzdušného bojového prostředku bez posádky. Americká armáda plánuje časem létat s velkými, stíhacím letounům podobnými „věrnými křídly“, která mohou tvořit dvojici s letouny s posádkou. Jedním z příkladů je tento návrh australské společnosti Boeing, který se rovněž nazývá Loyal Wingman. Stíhačka Area 51 by mohla pocházet od jiného výrobce, například Lockheed Martin nebo Northrop Grumman.
Druhou možností je, že se jedná o letoun F-16XL nebo jeho novodobý derivát. V roce 2021 letectvo naznačilo, že zvažuje nákup „stíhačky 4,5 generace“, která by doplnila jeho inventář stíhaček 5. generace F-35. Stíhačka 4,5. generace je obvykle termín, který se používá pro označení konstrukcí letounů z 80. let, jako jsou letouny F-15, F-16 a Suchoj Su-27, modernizovaných moderními zbraněmi a avionikou, jejichž výsledkem jsou letouny jako F-15EX Super Eagle a Su-35 Flanker-E.
Foto: Lockheed Martin
Třetí a nejzajímavější možností je, že se jedná o stíhací letoun šesté generace. V roce 2020 představitelé letectva oznámili, že stíhač nové generace Air Dominance Fighter byl díky moderním technikám digitálního inženýrství navržen, otestován a zalétán za pouhý jeden rok. NGAD je očekávanou náhradou za stíhací letoun F-22A Raptor. Služba však zatím neprozradila žádné další podrobnosti, včetně toho, jak letoun vlastně vypadá a kdo ho postavil.
Foto: Boeing
Bez ohledu na to, jaký program má tento letoun podporovat, jedno je jasné: letoun měl být vidět. Oblast 51 má více než půlstoletí zkušeností s ukrýváním letadel před zvědavýma očima – nejprve před Sovětským svazem a nyní před Ruskem, Čínou a provozovateli komerčních satelitů.
Proč by letadlo sedělo v průhledném krytu za denního světla, je nepochopitelné, ledaže by to mělo být naše seznámení s novým letadlem.
Zdroj: popularmechanics.com