Nová studie říká, že osamělé starší ženy jsou více ohroženy srdečními chorobami
Jedním z hlavních nástrojů, které se používají ve snaze omezit pandemii covid-19, je sociální izolace. Nová studie však zjistila zvýšení rizika srdečních onemocnění až o 27 % u žen po menopauze, které zažívají vysokou míru osamělosti, napsali na webu Daily Mail Online.
Výsledky studie ukazují, že sociální izolace a osamělost nezávisle na sobě zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění o osm, respektive pět procent. Pokud však starší ženy zažívaly vysokou míru obojího, jejich riziko se zvýšilo z 13 % na 27 % ve srovnání s ženami, které uváděly nízkou míru sociální izolace a osamělosti.
„Jsme společenské bytosti. V této době zažívá mnoho lidí sociální izolaci a osamělost, které mohou přerůst v chronické stavy,“ uvedla doktorka Natalie Golaszewski, první autorka studie. „Je důležité dále porozumět akutním a dlouhodobým účinkům těchto zkušeností na kardiovaskulární zdraví a celkovou pohodu,“ dodala.
Foto: Antranias/Pixabay
Vysvětlila, že sociální izolace a osamělost se mohou vyskytovat současně, ale vzájemně se nevylučují. Například sociálně izolovaný člověk není vždy osamělý a naopak člověk, který zažívá osamělost, nemusí být nutně sociálně izolovaný.
„Sociální izolace se týká fyzické vzdálenosti od lidí, jako je nedotýkání se, nevidění se nebo nemluvení s jinými lidmi,“ řekl hlavní autor studie doktor John Bellettiere. „Osamělost je pocit, který mohou zažívat i lidé, kteří jsou pravidelně v kontaktu s ostatními,“ dodal.
Vědci uvedli, že sociální izolace a osamělost představují rostoucí problém v oblasti veřejného zdraví, protože jsou spojeny se zdravotními stavy, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně obezity, kouření, nedostatku fyzické aktivity, špatné stravy, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu.
Výzkumníci uvedli, že starší lidé jsou více ohroženi sociální izolací a osamělostí, přičemž čtvrtina dospělých starších 65 let uvádí, že jsou sociálně izolovaní, a každý třetí dospělý starší 45 let uvádí, že je osamělý.
Zatím není jasné, zda je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění způsobeno akutním vystavením sociální izolaci a osamělosti, nebo zda je na vině dlouhodobé vystavení, které se hromadí po celý život. Předchozí výzkumy naznačují, že ženy zažívají sociální izolaci častěji než muži.
Nová studie byla provedena na 57 000 amerických ženách po menopauze po dobu čtyř let v letech 2011-2015. Výsledky ukázaly, že u 1 599 účastnic se vyskytlo kardiovaskulární onemocnění související s osamělostí.
Zdroj: dailymail.co.uk