Nová baterie by mohla umožnit nabití elektromobilu za pouhých pět minut!

Vědci tvrdí, že se jim podařilo vytvořit nový typ baterie, která podle nového výzkumu neztrácí kapacitu po nabíjecích cyklech.

Nový materiál kladné elektrody by mohl otevřít cestu k novým bateriím pro elektromobily, které nebudou trpět jedním z největších problémů, s nímž se tyto automobily v současnosti potýkají, a to je neustále se snižující životnost a následně drahá a ekologicky škodlivá výměna, jak píše server The Driven,

Pokud se má svět zbavit ropných řetězců, které nám v současné době brání v dosažení čisté nulové spotřeby, musíme upustit od používání benzinových a naftových automobilů. Obecně se má za to, že naší nejlepší volbou jsou elektromobily, které za několik let urazily dlouhou cestu, ale stále jsou omezeny technologií baterií. Lithium-iontové baterie jsou těžké, drahé, mají relativně krátkou životnost a nenabízejí takový dojezd, aby přesvědčily mnoho milovníků benzínu k odchodu od jejich milovaných pístů. Má-li se ve světě rozšířit používání elektromobilů, musí se zvýšit životnost baterií a snížit náklady.

Na scénu přicházejí polovodičové baterie (SSB), slibná nová technologie, která toho může dosáhnout. Lithium-iontové baterie se spoléhají na kapalný elektrolyt, který usnadňuje tok nabitých iontů během nabíjení a vybíjení, zatímco baterie v pevné fázi jsou vyrobeny výhradně z pevných materiálů. Tyto baterie se nabíjejí rychleji, nepředstavují bezpečnostní riziko, pokud se obsah vylije, a mohou uchovávat více energie než jejich kapalné protějšky, ale v současné době jsou omezeny poškozením, ke kterému dochází na elektrodách při pohybu iontů lithia. Je to proto, že elektrody se pohybem iontů rozpínají a smršťují, protože se mění jejich struktura, a pokud mají být SSB životaschopné, potřebují způsob, jak tento pohyb zastavit.

V rámci boje proti tomuto problému se tým výzkumníků zabýval novým typem materiálu SSB, který má neuvěřitelnou stabilitu a zabraňuje poškození elektrod. Tento materiál je užitečný z jednoho hlavního důvodu – má stejný objem, když se z něj nebo do něj pohybují ionty. Proto lze baterii používat stále dokola, aniž by docházelo k pravidelné degradaci materiálu – technicky by ji bylo možné nabíjet a vybíjet donekonečna.

Tým ji testoval a nezjistil žádnou degradaci během 400 cyklů nabíjení a vybíjení, což se u lithium-iontových baterií rozhodně nestává. Ještě není zcela dokonalá, ale hlavní autor studie profesor Naoaki Yabuuchi věří, že jsou na dobré cestě k tomu, aby se tak stalo.

Podle týmu by tato baterie mohla umožnit nabití elektromobilu za pouhých pět minut a mít vyšší kapacitu než současné baterie, a to vše za mnohem nižší cenu.

Zdroj: thedriven.io, redakce, nature.com