Nezvyklý ptačí dron má nohy sokola stěhovavého
Inženýři ze Stanfordovy univerzity představili neobvyklého robota. Jedná se o hybridní dron, který je kombinací stroje a sokola stěhovavého, od kterého si vypůjčil nohy, informuje portál wevolver.com.
Každý z nás dobře ví, jak vypadá dron. Jedná se o zařízení skládající se z trupu, na kterém je připevněna kamera, a několika rotorů, které zajišťují vztlakovou sílu potřebnou k letu.
Nejneobvyklejší dron na světě
Až však uvidíme nejnovější dron vytvořený inženýry ze Stanfordovy univerzity, možná budeme velmi překvapeni. Vytvořili hybridní stroj, který je kombinací dronu a ptáka. Horní část vynálezu vypadá jako typický dron, ale spodní část je úplně jiná. Místo typických ližin jsou zde ptačí nohy s drápy inspirované sokolem stěhovavým.
Cílem tohoto projektu bylo vytvořit robota, který by dokázal přistát na stromech jako skutečný pták. To by výrazně zlepšilo možnosti bezpilotních letounů, které v současnosti vyžadují ke startu a přistání rovný terén.
Hlavní výzvou pro inženýry v počáteční fázi byla nekonečná variabilita větví stromů, na které by robot musel při práci přistávat. Přistání na větvi je pro ptáky přirozenou schopností, ale sestrojit robota, který by to dokázal, není snadné. Problémem jsou větve, a tedy rozdílnost jejich tvaru, velikosti a textury. Některé z nich mohou být pokryty drobnými větvičkami a listy, jiné mechem. Proto bylo nutné robota přizpůsobit tak, aby mohl přistávat na všech druzích větví.
Systém, který inženýři vytvořili, se nazývá „stereotypní, přírodou inspirované uchopení vzduchu“, zkráceně SNAG. Jedná se o nohy inspirované ptáky, které umožňují dronu přenášet předměty a sedět na různých površích jako pták.
K vytvoření technologie byli použiti papoušci, kteří byli použiti, aby seděli na speciálních bidlech různých velikostí a materiálů. Ty byly vytvořeny ze dřeva, pěny, smirkového papíru a teflonu a byly vybaveny senzory pro záznam síly stisku. Pět vysokorychlostních kamer navíc zaznamenávalo pohyby ptáků během letu a přistání.
Vědci během studie zjistili, že ptáci provádějí stejné manévry bez ohledu na to, z čeho je přistávací tyč vyrobena. Jejich nohy si snadno poradily s proměnlivou a složitou strukturou povrchu při přistání. Během návrhu robota se však ukázalo, že papouščí nohy by pro větší dron nebyly vhodné, a tak se rozhodli pro konstrukci nohou sokola stěhovavého.
Více možností s končetinami
Než se však podařilo dosáhnout požadovaného efektu, bylo vytvořeno 20 různých verzí prototypu. Každá noha robota je ovládána motory a vlascem. Jeden z motorů umožňuje pohyb dopředu a dozadu. Kromě toho byly nohy navrženy tak, aby absorbovaly energii při přistání a přeměnily ji na sílu úchopu. Výsledkem jsou umělé nohy, které se zavřou za pouhých 20 ms.
SNAG má také možnost zablokování kotníku a akcelerometr na pravé noze, který zaznamenává přistání stroje. Spustí algoritmus, který je zodpovědný za vyvažování robota na povrchu. Během testování dokázal systém zachytit předměty hozené rukou, včetně figuríny oběti, pytle kukuřice a tenisového míčku. Robot byl také testován v lese, kde si vedl výjimečně dobře.
K čemu by takový hybridní dron mohl sloužit? Podle vědců by to mohl být ideální nástroj pro zkoumání světa kolem nás. A díky vestavěnému čidlu teploty a vlhkosti může zaznamenávat také podrobnosti o mikroklimatu na různých místech.
Zdroj: wevolver.com