Nepotopitelná tchajwanská letadlová loď je připravena bránit se proti Číně. Jakými zbraněmi dále armáda disponuje?

Tchaj-wan neboli Čínská republika je pevninskou Čínou považována za darebáckou provincii. Z tohoto důvodu nad ním již několik desetiletí visí strašidlo čínské invaze a hlavním cílem tchajwanských ozbrojených sil je odrazit případný útok z pevniny. Jaké méně známé a neobvyklé zbraně má Tchaj-wan k dispozici?

Čínská republika se nachází ve stavu neustálého ohrožení ze strany pevninské Číny, Čínské lidové republiky. Důvodem je skutečnost, že v roce 1949 se čínský vůdce Čankajšek po prohrané občanské válce uchýlil se svými stoupenci na Tchaj-wan, kde byli poraženi komunisty vedenými Mao Ce-tungem.

Od té doby pevninská Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Ačkoli Tchaj-wan v praxi funguje jako nezávislý stát, jeho nezávislost oficiálně uznává pouze 14 zemí. Jsou to Belize, Eswatini, Guatemala, Haiti, Honduras, Nauru, Palau, Paraguay, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Tuvalu, Vatikán a Marshallovy ostrovy.

Čínská republika zároveň těží z úzkých vztahů se Spojenými státy, pro které je zachování nezávislosti ostrova jedním ze strategických cílů. Z tohoto důvodu je Tchaj-wan někdy označován za nepotopitelnou letadlovou loď USA.

Vzhledem ke svému postavení má Tchaj-wan problémy se získáváním moderního vojenského vybavení – země dodávající Tchaj-wanu zbraně musí počítat s nepřátelskou reakcí Číny. I proto je vybavení tchajwanské armády směsicí starého a nového vybavení. Čínská republika si je tohoto problému vědoma a realizuje ambiciózní rozvojové programy, jejichž cílem je učinit zbrojní výrobu nezávislou na zahraničních kolaborantech, příkladem čehož je nezávislá stavba korvet Tuo Chiang.

Tchajwanské letectvo

V souvislosti s čínskými provokacemi zahrnujícími narušení vzdušného prostoru Tchaj-wanu (nebo častěji jeho kontrolní zóny) je na tchajwanském letectvu, aby reagovalo na vznikající hrozby.

Tvoří ji letadla mnoha typů a schopností. Tchaj-wan má k dispozici mimo jiné 145 letounů F-16 verze A/B. Jejich nákup se pro ostrovní úřady ukázal jako značně náročný, protože USA po celá 80. léta odmítaly Tchaj-wanu tyto letouny dodávat. To se změnilo až po ochlazení vztahů mezi USA a Čínou, které umožnilo nákup dokončit v roce 1992. 16 tchajwanských letounů F-16 je umístěno v USA, kde se používají k výcviku a testování.

Tchaj-wan také provozuje francouzské víceúčelové letouny Mirage 2000 a letouny vyvinuté nebo vyrobené na ostrově. Patří mezi ně AIDC F-CK-1 a také velmi starý F-5 II, vyráběný před lety v licenci.

Víceúčelový letoun AIDC F-CK-1 Ching-Kuo

AIDC F-CK-1 Ching-Kuo je víceúčelový letoun vyvinutý silami tchajwanského průmyslu za významné pomoci Američanů. Vývoj tohoto letounu se stal pro Tchaj-wan nutností, když zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou (dočasně) znemožnilo nákup letounů F-16.

Ching-Kuo je poháněn dvěma motory. Aerodynamické uspořádání je navzdory dvěma motorům podobné jako u F-16 a letoun byl vybaven americkou avionikou. Přitom je Tchaj-wan částečně nezávislý, pokud jde o leteckou výzbroj – Ching-Kuo může být vyzbrojen tchajwanskými raketami vzduch-vzduch krátkého a středního doletu Sky Sword I a II, tchajwanskými řízenými střelami Wan Chien a protilodními střelami Hsiung Feng II.

Kromě vlastní výzbroje může stroj nést také americké bomby a rakety různého určení.

Víceúčelový letoun Northrop F-5 Tiger II

Letouny F-5 jsou pozůstatkem minulé éry – byly zakoupeny a částečně vyráběny v licenci již v 70. letech, kdy Tchaj-wan vyrobil až 380 těchto strojů. Dnes jich v provozu zůstává maximálně 100. Částečně je nahradily letouny AIDC F-CK-1 Ching-Kuo.

Northrop F-5 Tiger II je lehký, levný a snadno ovladatelný letoun, který sice nesplnil požadavky amerického letectva, ale před lety se stal exportním hitem. Koupily ho desítky zemí a dočkal se mnoha modernizací a úprav. Verze používaná Tchaj-wanem má zvětšená křídla a trup a rozsáhlejší avionické vybavení, mimo jiné včetně radaru.

Pozemní síly Tchaj-wanu

Tchajwanská armáda čítá v současnosti asi 90 000 vojáků z povolání. Její struktura byla podřízena úkolu odrazit případnou invazi z pevniny a flexibilitu velení a operací zajišťuje její brigádní organizace bez úrovně divize. Přibližně 80 % vojáků je umístěno na Tchaj-wanu. Zbytek zajišťuje menší základny a souostroví.

Vybavení tchajwanské armády je – stejně jako u letectva – směsicí moderního (Tchaj-wan si mimo jiné objednal tanky Abrams z USA), ale i velmi starého vybavení.

CM-11 Brave Tiger tank

Druhou kategorii představuje tank CM-11, který je v současnosti páteří tchajwanských obrněných sil. CM-11 Brave Tiger je tank „sestavený z cihel“ – má podvozek z amerického tanku M60, věž ze staršího tanku M48, ale ve starém „plášti“ je umístěn moderní systém řízení palby z tanku Abrams. Právě tento systém je hlavní předností stroje.

Jeho nevýhodou je kanón ráže 105 mm, jehož účinnost na moderním bojišti může být nedostatečná. Slabá je také ochrana posádky tanku a jeho více než půl století starý pohonný systém. Tchaj-wan se již několik let snaží posílit ochranu těchto tanků tím, že je vybavuje přídavným reaktivním pancířem.

Kolový obrněný transportér CM-32

CM-32 je kolový obrněný transportér vyvinutý na Tchaj-wanu. Jeho účelem bylo nahradit v této roli stárnoucí americký M113. Tchajwanská konstrukce se vyrábí od roku 2007, váží 22 tun a kromě dvou členů posádky může nést až osm výsadkových jednotek.

CM-32 je ve službě v několika verzích, které se liší výzbrojí (kulomet, 20mm nebo 30mm kanón), a také ve specializovaných variantách, jako je samohybný minomet. Pracuje se také na podpůrném vozidle vyzbrojeném kanónem ráže 105 mm, protiletadlovým kompletem a samohybnou houfnicí ráže 155 mm.

Tchajwanské námořnictvo

Páteř tchajwanského námořnictva tvoří starší lodě, pořízené převážně ze Spojených států a Francie. Patří mezi ně staré torpédoborce třídy Kidd, fregaty Knox a Oliver Hazard Perry a francouzské fregaty La Fayette.

Tchaj-wan však zahájil ambiciózní projekt modernizace flotily. Pilířem je stavba stále větších a modernějších lodí, a to díky úsilí domácího průmyslu. Program již probíhá: tchajwanské loděnice zahájily stavbu 12 korvet Tuo Chiang.

Korveta Tuo Chiang

Tuo Chiang je malá, 60 metrů dlouhá loď, která využívá konstrukční uspořádání katamaránu a je postavena s ohledem na požadavky na utajení. Navzdory své skromné velikosti jsou korvety tohoto typu silně vyzbrojeny a mohou nést osm protiponorkových střel Hsiung Feng typ II a čtyři Hsiung Feng typ III s dosahem 150 km, resp. 400 km.

Jsou také vybaveny protiletadlovými zbraněmi, soupravami Sea Sword II a Phalanx CIWS středního dosahu a 76mm kanónem OTO Melara. Kontrolu nad tímto arzenálem zajišťuje systém řízení boje, rovněž vyvinutý na Tchaj-wanu, který je funkční obdobou amerického systému Aegis.

Takto silné výzbroje na tak malém plavidle o výtlaku pouhých 700 tun bylo dosaženo díky tomu, že byla zrušena funkce protiponorkového boje. Tyto malé a rychlé katamarány (dosahují rychlosti až 43 uzlů) mají Tchaj-wanu poskytnout obranu proti čínské invazní flotile.

Celá série 12 lodí má být postavena do roku 2026. Plavidla jsou téměř kompletně vyrobena tchajwanským průmyslem, včetně vybavení a většiny výzbroje.

Zdroj: globalfirepower.com