Neobvyklá havárie ruské stíhačky. MIG-31 hořel za letu. Proč jsou z pohledu Moskvy tyto stroje dvojnásobně cenné?

Video zveřejněné na Twitteru ukazuje neobvyklou havárii ruské stíhačky. Na záběrech pořízených z pohledu druhého letadla je vidět, jak MiG-31 hoří ve vzduchu a o chvíli později naráží do kopce a mizí v ohnivé kouli.

Ačkoli na videu není vidět okamžik, kdy problémy začaly, můžeme vidět sekvenci celé havárie. Zpočátku letí MiG-31 stabilně, ale jeden z jeho dvou motorů Solovjov D-30F6 se vznítí.

Na záběrech je vidět, jak se katapultuje obsluha zbraňových systémů a po chvíli se katapultuje i pilot MiGu. Letoun zbavený posádky chvíli klesá a pak se zřítí mezi kopce.

Z pohledu Moskvy jsou tyto stroje dvojnásobně cenné: některé byly přestavěny na roli nosiče hypersonických zbraní (MiG-31K), ale důležitá zůstává i stíhací verze modernizovaná na variantu MiG-31BM.

Přestože tento letoun neslouží v roli, pro kterou byl navržen (zachycování amerických bombardérů nad Sibiří), ukazuje se jako velmi užitečný během bojů na Ukrajině. Střely R-37M nesené letounem MiG 31BM mají odhadovaný dolet 300-400 km (praktický dolet je pravděpodobně mnohem kratší – kolem 200 km).

Díky takto dlouhému dosahu výzbroje mohou MiG-31 útočit na ukrajinské letouny mimo dosah jejich zbraní a také mimo účinný dosah ukrajinské protiletadlové obrany. V praxi to znamená možnost ohrožovat ukrajinské letouny, aniž by Rusko riskovalo ztrátu cenných letounů.

MiG-31 zároveň nabízí schopnosti, které jsou mimo dosah menších, byť teoreticky modernějších letounů, jako je Su-30. Silnou stránkou MiGu-31 zůstává jeho velmi vysoká rychlost (Mach 2,83), strop (až 25 km), dolet (3 000 km) a vysoká operační autonomie, vyplývající mimo jiné z použití radiolokátoru Zaslon (po modernizaci ve variantě Zaslon-AM).

Zdroj: Twitter; Wikipedia, redakce