Němci staví bytový dům pomocí 3D tisku. Bude největší svého druhu v Evropě. Má být postaven za pouhých 140 pracovních hodin

V německém Heidelbergu, probíhá výstavba největší budovy z 3D tiskárny v Evropě. Jedná se o mimořádně ambiciózní projekt, který ukazuje, jak velký potenciál má technologie tisku budov. Jedná se o rychlý, relativně levný a ekologický způsob výstavby budov, píše web VoxelMatters.

Půjde o největší budovu svého druhu na starém kontinentu. Stavba, která bude nakonec 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a 9 metrů široká, bude postavena za pouhých 140 pracovních hodin. To je možné díky technologii 3D tisku – beton se nanáší vrstvu po vrstvě pomocí obří tiskárny.

Vysoké pracovní tempo vzniku budovy však není jedinou výhodou této technologie. Odpadá také nutnost neustálého pohybu těžké techniky po staveništi. Výrazně také snižuje počet pracovníků na staveništi, na práce dohlížejí pouze dva inženýři.

Materiál použitý v projektu se nazývá i.tech 3D. Výhody? Snižuje spotřebu materiálu o 70 procent, je stoprocentně recyklovatelný a má výrazně nižší uhlíkovou stopu (asi o 55 procent) než tradiční cement. Dodává jej společnost Heidelberg Materials, která v tisku budov vidí obrovský potenciál.

Zástupci německé společnosti zároveň zdůrazňují, že jsou si vědomi omezení této technologie. Koneckonců ne každý stavební projekt lze tímto způsobem realizovat. Zejména pokud obsahuje speciální architektonické prvky. Nicméně právě stavěná budova přesto představuje skok přes laťku. Zatímco domy z 3D tiskárny už nejsou ničím překvapivým, takový kolos je něčím mimořádným a ukazuje, že 3D tisk má větší potenciál, než se mohlo zdát.

Po zmíněných 140 hodinách samozřejmě budova ještě nebude připravena k nastěhování. Ani ta nejlepší tiskárna neosadí okna a dveře, nepostará se o střechu a neprovede dokončovací práce. Přesto se očekává, že budova, která bude sloužit jako datové centrum, bude v provozu poměrně brzy – do konce července 2023.

Zdroj: VoxelMatters