Největší ponorka světa vyřazena z provozu. Rusové ji plánují zlikvidovat

TK-208 Dmitrij Donskoj, ruská ponorka s jaderným pohonem, byla vyřazena z provozu v Severní flotile, jak uvádí server Defense Express. Byla to poslední ponorka projektu 941 Akula, považovaná za největší a nejtišší ponorku na světě. Vysvětlíme, co je to za ponorku.

Ponorka TK-208 Dmitrij Donskoj, která byla vyřazena ze služby, bude čekat na likvidaci na námořní základně v ruském Severodvinsku spolu s dalšími dvěma ponorkami projektu 941 Akula – TK-17 Archangelsk a TK-20 Severstal. Celkem bylo postaveno šest těchto plavidel, přičemž TK-208 Dmitrij Donskoj byl posledním v aktivní službě. Ostatní jednotky tohoto typu, konkrétně TK-202, TK-12 Simbirsk a TK-13, již byly zlikvidovány.

Největší ponorka světa vyřazena z provozu

TK-208 Dmitrij Donskoj (v kódu NATO Tajfun) je ruská ponorka s jaderným pohonem, která byla vyvinuta v konstrukční kanceláři Rubin ještě v sovětských dobách. Její kýl byl položen v červnu 1976, na vodu byla spuštěna v září 1980 a do služby vstoupila v prosinci 1981. Plavidlo bylo stejně jako ostatní lodě projektu 941 Akula určeno k nesení 20 balistických raket typu R-39 SLBM.

Lodě tohoto typu vzbudily velké pozdvižení díky svým rozměrům, které jim vynesly titul největších ponorek na světě a dokonce i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Tato plavidla jsou dlouhá téměř 175 metrů. Jsou poháněny dvěma jadernými reaktory OK-650, každý o výkonu 120 700 koní, a dvěma parními turbínami, jak píše server Military Factory.

Podle dostupných informací dosahovala ponorka TK-208 Dmitrij Donskoj rychlosti něco málo přes 40 km/h a její konstrukce jí umožňovala pohybovat se pod ledem a v případě potřeby jej prorazit. Do výzbroje jednotky patřily: 20 raket Bulava, čtyři 533mm torpédomety a dva 650mm torpédomety.

V posledních letech své služby sloužila TK-208 Dmitrij Donskoj jako zkušební platforma pro vypouštění mezikontinentálních balistických raket R-30 Bulava a byla poslední dva roky čistě přehlídkovou lodí. V jednu chvíli měli Rusové nápad vyzbrojit ji 200 řízenými střelami Kalibr. Od této myšlenky však bylo nakonec upuštěno. Plavidla projektu 941 Akula, která byla vyřazena ze služby, mají být nahrazena ponorkami čtvrté generace projektu 955 (typ Borya).

Zdroj: redakce, defence-ua.com, militaryfactory.com