Největší evropská budova vytištěná na 3D tiskárně vyrostla za pouhých 140 hodin. 140 hodin prací ukazuje krátké video

Tým stojící za projektem Wave House, který měl za úkol postavit nové datové centrum v městské části Německa, využil výhod technologie 3D tisku, aby vnesl do neokázalého světa infrastruktury cloud computingu smysl pro styl, a vytvořil tak největší evropskou budovu vytištěnou na 3D tiskárně.

Dům Wave House se nachází v Heidelbergu a byl navržen společnostmi SSV a Mense Korte a vytvořen společností Peri 3D Construction pro developerskou společnost KrausGruppe. Má rozlohu 600 m². Jak již bylo zmíněno, jeho neobvyklý vzhled vychází ze snahy ozvláštnit to, co by jinak mohlo být poměrně nudnou stavbou, píše portál NewAtlas.

„Vzhledem k typické absenci oken a velkých otvorů ve všech nebo hlavních prostorách datových center vypadají datová centra z bezpečnostních a jiných důvodů obvykle dost fádně a nezajímavě,“ vysvětluje tisková zpráva společnosti COBOD. „Dokud jsou taková datová centra umístěna daleko za městy, tento problém snad nepředstavuje takový problém, ale trend, který směřuje k tomu, aby se datová centra nacházela více v blízkosti uživatelů, a proto se umisťují do příměstských oblastí a měst, vyvolal potřebu učinit datová centra vizuálně přitažlivějšími.

„Výzvu, kterou v projektu v Heidelbergu vyřešili architekti SSV a Mense Korte tím, že stěnám dali vlnovitý design, což je designový prvek, který dal budově také jméno: Wave House. Takto vlnovitě řešené stěny by nebylo možné realizovat běžnými stavebními metodami, proto byla místo toho použita technologie 3D stavebního tisku, a to díky konstrukční volnosti této stavební metody.“

Proces výstavby byl podobný jako u jiných architektonických projektů vytištěných 3D tiskem, o kterých jsme již informovali, a využíval jedinou tiskárnu COBOD BOD2, stejný model, který byl použit také u prvního evropského dvoupodlažního domu a největší budovy vytištěné 3D tiskem na světě. 3D tiskárna vytlačovala z trysky recyklovatelnou směs podobnou cementu ve vrstvách rychlostí 4 m2 (43 m2) za hodinu, aby vytvořila vnější stěny, které měří na délku 54 m, na šířku 11 m a na výšku 9 m.

Proces tisku trval přibližně 140 hodin. Poté lidé dokončili projekt, včetně střechy a dveří, a také osvětlení a veškeré kabeláže a zařízení potřebného pro moderní datové centrum připojené k internetu. K vymalování interiéru však byl použit robotický malíř společnosti Deutsche Amphibolin-Werke.

Podle společnosti Kraus Gruppe se při výstavbě pomocí 3D tisku vyprodukovalo výrazně méně emisí CO2, než by tomu bylo u tradičních metod. Celý projekt, zahrnující robotickou i lidskou práci, trval od dubna do října 2023.

Architektura vytvořená 3D tiskem se v posledních letech rozhodujícím způsobem posunula do hlavního proudu a Wave House následuje několik pozoruhodných projektů, včetně 3D tištěného domu odolného proti zemětřesení, nejvyšší 3D tištěné věže na světě a ambiciózního projektu 100 3D tištěných domů. Společnost COBOD tvrdí, že doufá, že se jí nakonec podaří automatizovat minimálně 50 % stavebních procesů na stavbách, což by mělo být skvělé pro zisky společnosti, i když možná ne pro jistotu zaměstnání některých lidských stavitelů.

Zdroj: NewAtlas