Nejtěžší kolový jeřáb na světě stanovil nové měřítko při svém prvním zdvihu. Dokáže zvednout 190 tun ve výšce 160 metrů

Jeřáby byly vždy důležitou součástí výstavby nových budov. Nyní, s nedávným technologickým pokrokem, byly dále zdokonaleny, aby mohly zvedat těžší materiály ve zkráceném čase, čímž se proces výstavby stal efektivnějším.

Jedním z příkladů je XCA3000, kolový jeřáb s největší tonáží na světě, který nedávno dokončil svou první zakázku v Yingkou v čínské provincii Liaoning a stanovil nové měřítko v efektivitě provozu a nosnosti. Jeřáb byl vyvinut společností XCMG, čínskou nadnárodní státní společností vyrábějící těžké stroje, píše portál Fuelsandlubes.

Během svého prvního úkolu jeřáb XCA3000 efektivně zvedl 25tunovou, 95 metrů dlouhou lopatku větrné turbíny do výšky 107 metrů v zařízení na výrobu větrné energie Dashiqiao Xintai New Energy 200 MW. Jeřáb pak lopatku přesně ukotvil na náboj větrné turbíny a nainstaloval ji na místo.

Díky použití speciálně navrženého jeřábu pro zvedání větrných turbín se provozní účinnost více než zdvojnásobila. V současné době lze gondolu větrné turbíny o hmotnosti 135 tun a výkonu 5 MW efektivně nainstalovat během 30minutového provozního okna.

Kolový jeřáb XCMG XCA3000 má nosnost 3000 tun, takže je ideální pro instalaci větrných turbín o výkonu až 10 MW. Podle prohlášení společnosti dokáže zvednout 190 tun ve výšce 160 metrů, čímž stanovuje nový rekord v nejvyšší a nejtěžší nosnosti mezi kolovými jeřáby.

Odvětví větrné energetiky se rychle vyvíjí směrem k větším, těžším a větším zařízením. To vyžaduje zvedání a instalaci zařízení s vyšší nosností, větší výškou zdvihu, efektivnější manipulací s těžkými břemeny a zdokonalenou bezpečnostní technologií. Společnost XCMG nezávisle vyvinula kolové jeřáby, které mohou zvedat více než tisíc tun, což je významný úspěch při nahrazování dovozu těmito modely.

U modelu XCA3000 došlo k významnému zlepšení technologie vysoce výkonného flexibilního výložníku, což pomohlo vyřešit některé problémy spojené se sníženým výkonem při zvedání ve velkých výškách a omezeným prostorem pod zvedacími háky turbíny. Díky tomu se doba instalace větrné turbíny zkrátila o 20-30 %.

Navíc schopnost jeřábu přepravovat těžké součásti, jako je hlavní rameno a nohy, které mohou vážit až 317 tun, spolu s jeho schopností gradovat o 20 %, jej učinila ještě efektivnějším při přenosu těžkých břemen.

Zdroj: Fuelsandlubes