Nejsmrtonosnější izraelský tank používá rozšířenou virtuální realitu a má mohutný pancíř

Izraelské ozbrojené síly zahájily provoz prvních exemplářů tanku Merkava Mk5. Pátá verze izraelského stroje se vyznačuje rozsáhlým využitím elektronického vybavení, které výrazně zlepšuje situační přehled posádky.

Merkava (hebrejsky Chariot) je dlouhá řada izraelských základních tanků. Jeho první zástupce, tank Merkava 1, vstoupil do služby koncem 70. let 20. století. Od té doby Izrael svůj tank postupně vyvíjel a modernizoval a stal se tak příkladem úspěšného evolučního vývoje obrněných zbraní, který vyplývá ze zkušeností získaných při službě, ale také z bitev, které Izrael vedl.

Tanky Merkava se vyznačují konstrukcí, která má podle záměru konstruktérů poskytovat maximální ochranu posádky. Proto mají izraelské stroje neobvyklé konstrukční uspořádání s motorem umístěným v přední části korby (a nikoli v zadní části, jak je tomu u většiny základních tanků).

Toto řešení má zvýšit bezpečnost posádky, která je chráněna nejen pancířem, ale také blokem motoru. Zároveň díky bojovému prostoru umístěnému v zadní části korby nabízí neobvyklé možnosti pro tanky. Merkava má mimo jiné miniaturní přistávací prostor, který umožňuje přepravu několika pěšáků nebo zraněného na nosítkách.

Robustní pancéřování vozidel se promítá do jejich vysoké hmotnosti. Například předchozí verze Merkava 4, vyzbrojená 120mm kanónem, váží bez přídavného pancéřování 65 tun.

Merkava Mk 5 je pátou hlavní verzí izraelského tanku. Prozatím nejsou známy přesné technické specifikace nového zařízení a Izrael zatím nezveřejnil ani jeho fotografie. První exemplář byl zařazen do služby u 52. praporu 401. obrněné brigády a bude pravděpodobně využíván k intenzivním zkouškám.

U nejnovějšího modelu je znát velmi široké využití možností, které nabízí moderní elektronika.

Posádka tanku má k dispozici pozorovací systém Iron Vision na hlavě, který jim díky rozšířené realitě umožňuje rozhlížet se kolem sebe, jako by stěny korby vozidla byly průhledné.

Tank je také vybaven palubním počítačem, který posádce pomáhá například při samostatném označování cílů nebo navrhování optimální trasy.

Merkava Mk5 má také nejnovější systém aktivní obrany Trophy HV (ASOP). Systém se vyvíjí již více než deset let a byl již testován mimo jiné s tanky Leopard 2A7V a Abrams M1A2SEPv2. Před rokem výrobce oznámil, že systém Trophy má za sebou již milion hodin činnosti a 5 400 zkoušek, během nichž došlo k neutralizaci různých typů hrozeb.

Systém, který chrání nejnovější Merkavu, byl zdokonalen mimo jiné na základě zkušeností získaných během bojů v Libanonu a Gaze. Izrael plánuje, že několik dalších exemplářů nového tanku vstoupí do služby v nadcházejících měsících, s cílem vytvořit jednotně vyzbrojenou rotu do konce roku 2023.

Zdroj: Army recognition