Nejnovější ruský bitevní vrtulník Ka-52 Alligator je možné sestřelit běžnou útočnou puškou. Objevila se překvapivá analýza

Podle nedávného vyšetřování britských novinářů nejsou obrněné prostředky ruských ozbrojených sil tak silné, jak jejich vedení nebo výrobci tvrdí. Například pancíř vrtulníku Ka-52 Alligator a vojenského transportéru Tornado-U lze prorazit pomocí běžných ručních zbraní.

Takový byl závěr analýzy provedené britským listem The Times. Došli také k závěru, že zbraně používané ruskými okupanty na Ukrajině jsou zastaralé a neúčinné, přičemž mnoho z nich stále spoléhá na to, že správně fungují cizí součástky. Tyto informace vycházejí z dokumentace Ministerstva obrany Ukrajiny po inspekci vojenské techniky zajaté ukrajinskými ozbrojenými silami během bitev, píše web Technology.

Nedostatečná balistická ochrana

Ka-52 Alligator (název NATO: Hokum B) je jedním z nejmodernějších ruských vrtulníků. Ale podle stejné analýzy může být jeho pancéřovaná kabina proražena střelami ráže 7,62 mm. Stejný typ munice přitom používá řada útočných pušek. Teoreticky by ale jeho ochranné vrstvy měly být schopny účinně odolat střelbě ze zbraní ráže 12,7 mm.

Další příklad, vojenský nákladní automobil Tornado-U nebo obojživelné bojové vozidlo pěchoty BMD-4M, mají mít oba „vylepšenou“ pancéřovou ochranu. Ale podle ukrajinského ministerstva obrany neodolá ani běžným ručním palným zbraním. V případě vozidla BMD-4M byla zjištěna také slabá ochrana proti střepinám min a dělostřeleckých granátů.

Nízká přesnost střelby a kvalita součástek

Zdá se, že pancíř není jediným slabým místem ruských vojenských sil. Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že řízená střela 3M-14 Kalibr má pouze 33% šanci zasáhnout cíl, přičemž asi 30% střel zasáhne civilní cíle. Ještě horší přesnost je typická pro ruské salvové raketomety Grad.

Ruský protiletadlový raketový systém Pantsir-S1 není schopen bojovat s roji dronů a postrádá ochranu proti náletům. Ukrajinská armáda posílala dva bezpilotní letouny pro účely rozptýlení a tři pro zasažení cílů, s nimiž si ruský systém nebyl schopen poradit.

Ruská armáda také šetří na součástkách pro dron Orlan-10 – nakupuje pro něj náhradní díly, které se rychle opotřebovávají a selhávají. Bateriový dron Eleron-3SV používá fotoaparát Olympus, který má horší specifikace než fotoaparát Sony z podobného zařízení vyrobeného v Severní Koreji.

Zdroj: Technology