Nejmenší chodící robot na světě vypadá jako miniaturní krab. Ani neucítíte jeho dotyk, jak je maličký

Vědcům z North-Western University (USA), se konečně po roce a půl podařilo sestrojit nejmenšího robota na světě, kterého lze dálkově ovládat. Má šířku pouhého půl milimetru, čímž je i obtížné vzít ho do ruky. A navíc dokáže snadno změnit svůj tvar, což znamená, že je vyroben ze slitiny s „tvarovou pamětí“.

Podle webu NewAtlas roboti vyrábění ze slitiny s tvarovou pamětí se dokáží ohýbat, kroutit, plazit, chodit, otáčet se a skákat bez jakékoli hydrauliky nebo elektřiny. Dokáží se deformovat do požadovaného tvaru a zahříváním této slitiny se vrátí do tvaru původního. Tenký povlak skla je po ochlazení dokáže pružně zacvaknout zpět do deformovaných tvarů.

Teplo v tomto případě dodával skenovací laser, který projížděl přes kraby, aby se slitina zahřála. Protože jsou tak malí, teplo se extrémně rychle rozptýlí, díky čemuž překvapivě reagují i ​​při rychlosti až 10 cyklů za sekundu. Směr skenovacího laseru určuje směr pohybu robota – skenujte doprava a krabi jdou doprava – jednoduše kvůli načasování aktivace nohou.

Tým vyrobil roboty jako ploché struktury, což je jejich zahřátý stav. Poté je připevnil na natažený pryžový substrát, ale pouze v místech nohou. Guma byla následně uvolněna, čímž se zmenšila stopa robotů a způsobila, že roboti řízeně vyskočili z povrchu, což je dostalo do jejich finální, trojrozměrné „chlazené“ polohy, kdy mohl být aplikován skleněný povlak, který je v tomto stavu udrží.

„Robotika je vzrušující oblastí výzkumu a vývoj mikrorobotů je zábavným tématem pro akademický výzkum. Mikroroboti mohou být využiti pro opravu nebo montáž malých konstrukcí nebo strojů v průmyslu nebo jako chirurgické nástroje k čištění ucpaných tepen, k zastavení vnitřního krvácení nebo k odstranění rakovinných nádorů. A to vše v minimálně invazivních postupech,“ řekl profesor materiálové vědy a inženýrství John A. Rogers, který vedl experimentální práci.

A proč právě tvar krabů? „S těmito montážními technikami a koncepty materiálů můžeme postavit chodící roboty téměř všech velikostí nebo 3D tvarů, ale studenti se cítili inspirováni a pobaveni pohyby malých krabů do stran. Byl to kreativní rozmar,“ řekl Rogers.

Zdroj: newatlas.com