Nejbezpečnější letadlo Diamond DA42. Český stroj, který havaroval na Slovensku

Před pár dny na západním Slovensku havarovalo nejbezpečnější malé motorové letadlo. Jednalo se o stroj typu Diamond DA42, který byl registrován v Česku.

Havarované letadlo bylo registrované v Česku a výrobcem těchto letadel je společnost Diamond Aircraft Industries, která je v čínském vlastnictví. V tomto článku se dozvíte, proč je Diamond DA42 špičkou mezi lehkými letouny.

První letadlo s pevnými křídly, které přeletělo severní Atlantik

Celým názvem Diamond DA42 Twin Star je čtyřmístný dvoumotorový vrtulový letoun. Jedná se o první dvoumotorový letoun společnosti Diamond a zároveň o první nový evropský dvoumotorový letoun ve své kategorii, který byl vyvinut po více než 25 letech.

V roce 2004 se DA42 stal prvním letounem s pevnými křídly poháněným dieselovým motorem, který uskutečnil nepřetržitý přelet severního Atlantiku za 12,5 hodin. Prokázalo tak schopnost provozu leteckými výcvikovými školami a provozovateli leteckého sledování a mapování.

DA42 je revoluční luxusní letadlo, které uskutečnilo svůj první let v prosinci 2002.

Diamond DA42 a jeho přelet přes Atlantik

Bezpečnost díky konstrukci

Ač to v souvislosti s havárií může působit rozporuplně, letadla Diamond mají nejlepší bezpečnostní výsledky ze všech letadel, která jsou dnes ve vzduchu, jak uvádí web TAE Aviation Academy.

Vysoký výkon

DA42 může létat v maximální výšce 5,4 km, stoupat rychlostí 5,0 m/s a s dálkovou nádrží dosáhnout vzdálenosti 2 245 km. Jedná se o letoun s vysokým výkonem a nejnižší spotřebou paliva díky systému přímého vstřikování paliva s nejmodernějším řízením motoru (EECU).

Součástí tohoto vícemotorového letounu je celoskleněná avionická sada G1000. Tento systém výstražné databáze poskytuje pilotovi vynikající přehled o jeho poloze. Displej virtuální reality poskytuje doplňkové trojrozměrné zobrazení pozemních a vodních prvků, letišť, překážek a provozu. Hlavně díky tomu je orientace v situaci mnohem lépe zvládnutelná a méně stresující.

Zdroj: redakce, wikipedia.org, tae.aero