Nebezpečí číhá v ledovcích. Vědci objevili stovky neznámých organismů v Tibetu

Vědci objevili v ledovcích na Tibetské vysočině více než 900 neznámých mikroorganismů. Analýza ukázala, že některé z nich by mohly v případě uvolnění způsobit pandemii v důsledku rychlého tání způsobeného změnou klimatu.

Jak uvádí server Live Science, vědci z Čínské akademie věd odebrali vzorky z 21 ledovců v Tibetské vysočině a následně sekvencovali DNA mikrobů, kteří v nich uvízli. Tým objevil v ledu celkem 968 zmrzlých mikrobů – především bakterií, ale také řas, archeonů (malých jednobuněčných organismů) a hub. Až 98 % těchto mikrobů tvořily dosud neznámé druhy.

Mikrobi zamrzlí v ledovcích
„Navzdory extrémním podmínkám prostředí, jako jsou nízké teploty, vysoká úroveň slunečního záření, periodické cykly zmrazování a rozmrazování a omezení živin, se na povrchu ledovců vyskytuje rozmanitý život,“ napsali autoři studie.

Odborníci si nejsou jisti, jak staré jsou některé z těchto mikrobů; předchozí studie ukázaly, že je možné oživit mikroby, které byly uvězněny v ledu až 10 000 let.

Není to poprvé, co vědci objevili překvapivé množství mikrobů žijících v tibetských ledovcích. V lednu 2020 tým, který analyzoval ledová jádra z jednoho ledovce, objevil 33 různých skupin virů, z nichž 28 patogenů bylo dosud vědě neznámých.

Důkazy naznačují, že některé z nově objevených bakterií by mohly být pro člověka a další organismy velmi nebezpečné. Tým identifikoval v katalogu genomů 27 000 potenciálních faktorů virulence, tj. virulence mikroorganismů. Výzkumníci upozorňují, že přibližně 47 % těchto faktorů nebylo dosud nikdy pozorováno. „Patogenní mikroorganismy uvězněné v ledu mohou vést k lokálním epidemiím a dokonce i pandemiím,“ zdůrazňují autoři.

Vědci tvrdí, že i když tyto potenciálně patogenní mikroby po uvolnění z ledovců dlouho nepřežijí, mohou způsobit vážné problémy. Bakterie mají jedinečnou schopnost vyměňovat si velké fragmenty své DNA s jinými bakteriemi.

To znamená, že i když ledovcové bakterie brzy po rozmrznutí uhynou, mohou stále předávat část své virulence dalším bakteriím, se kterými se setkají. Podle odborníků by genetická interakce mezi ledovcovými mikroby a moderními mikroorganismy „mohla být obzvláště nebezpečná“.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: nature.com, livescience.com