Navštíví nás mimozemšťané? Vědci pošlou „pozvánku“ se souřadnicemi naší planety

Vědci z NASA chystají „zprávu“, která bude odeslána do hvězdokupy v Mléčné dráze. Ta je vzdálená 6 000 světelných let od Země a je považována za místo, kde může být inteligentní život, píše server El Periódico.

Kódovaná zpráva navrhuje setkání s neznámou civilizací, která by mohla obývat nejhlubší místa v Mléčné dráze. Zpráva, kterou pojmenovali vědci „Maják v galaxii“, popisuje Zemi a život na ní. Obsahuje informace o poloze Sluneční soustavy, o biochemickém složení života na Zemi a o lidstvu. Je zakončená digitalizovanými obrázky lidské podoby spolu s výzvou pro jakoukoli inteligenci, aby odpověděla.

„Pozvánka pro mimozemšťany“ bude vysílána do vesmíru pomocí pětisetmetrového radioteleskopu (FAST) v jihozápadní Číně a prostřednictvím 42 antén Allen Telescope Array (ATA) institutu. SETI v Hat Creek v severní Kalifornii. Cílem této zprávy je oblast Mléčné dráhy, kde je podle vědců možné místo s inteligentním životem. Je to shluk hvězd, který je od nás ve vzdálenosti 6 000 až 20 000 světelných let. Tvůrci tohoto poselství zdůrazňují, že konečným cílem je zahájit dialog s mimozemšťany bez ohledu na vzdálenost.

Lidé již dříve posílali zprávy do vesmíru. Zakódované jak v rádiových vlnách, tak na objektech v kosmických lodích. Nový projekt „Maják v galaxii“ naváže na zprávu Arecibo, jeden z nejznámějších pokusů o kontakt s mimozemskou civilizací, který byl vysílán do vesmíru už před 50 lety. Cílem vysílání tehdy byla hvězdokupa M13 nacházející se na okraji Mléčné dráhy 22 000 světelných let od nás. Zpráva byla demonstrací technologického pokroku a obsahovala množství informací, které by vzdáleným civilizacím prozradily něco o nás lidech.

Zpráva Arecibo ale nebyla prvním pokusem o vysílání do vesmíru. V roce 1962 bývalý Sovětský svaz vyslal signál do vesmíru z planetárního radaru Evpatoria. Signál byl zakódován v morseovce a nacházela se v něm jen tři slova: Mír – Lenin – SSSR. Mezi lety 1999 a 2016 lidstvo vysílalo ještě několik rádiových zpráv do vesmíru.

Zdroj: El Periódico