Nástroj DeepMind vytváří 10denní předpověď počasí za 60 sekund

Výzkumníci ze společnosti Google DeepMind tento týden představili vysoce přesný model předpovědi počasí založený na umělé inteligenci, který podle nich představuje „zlom v předpovědi počasí“

Program je rychlejší a přesnější než současné metody předpovědi a dokáže přesně určit charakteristiky, jako je tlak vzduchu, teplota, vlhkost a vítr, až na 10 dní dopředu.

Model GraphCast výrazně překonává nejpřesnější předpovědní systémy u 90 % z 1 380 ověřovacích cílů. Základem předpovědi počasí byly po desetiletí vzorce – složité fyzikální rovnice zahrnující obrovské množství proměnných. Starý přístup prochází data shromážděná meteorologickými stanicemi, družicemi a zařízeními v oceánech, aby bylo možné předpovědět trajektorie globálních tepelných, vzdušných a parních drah. K přesným výstupům přispívají další vstupy od odborných analytiků a neustálá aktualizace algoritmů. I s využitím superpočítačů je však celý proces časově, energeticky a finančně náročný.

Společnost DeepMind tento přístup vylepšila trénováním modelů strojového učení pomocí dat o počasí za 39 let. Neuronová síť GraphCast se zbavila fyzikálních rovnic a zpracovává historická data rychlostí o 1 000 až 10 000 vyšší než běžné předpovědní systémy.

Na základě dat z roku 2018 například GraphCast vygeneroval předpověď počasí až na 10 dní dopředu za méně než minutu – běžné metody by vyžadovaly hodiny výpočtů. A výsledky GraphCastu byly mnohem přesnější. V troposféře, což je část atmosféry nejblíže povrchu, která nás všechny ovlivňuje nejvíce, GraphCast překonává konvenční systémy ve více než 99 % měření. Podobně překonal konvenční nástroje ve všech hladinách atmosféry v 90 % předpovědí, Techxplore.

zdroj: Techxplore