NASA překonala rekord v nejrychlejším přenosu dat z vesmíru na Zem

Malá družice o velikosti krabice od kapesníků dosáhla ohromného úspěchu – přenáší data z vesmíru na Zemi rekordní rychlostí, a to pomocí laserové komunikace, píše web Gizmodo.

Systém NASA TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) přenášel data z oběžné dráhy na pozemní stanici na Zemi rychlostí 200 gigabitů za sekundu, čímž překonal svůj předchozí rekord 100 gigabitů za sekundu, oznámila nedávno vesmírná agentura NASA. Jedná se o nejvyšší rychlost přenosu dat, jaké kdy optická komunikační technologie mezi vesmírem a Zemí dosáhla. „Dosažení rychlosti 100 Gb/s v červnu bylo průlomové a nyní jsme tuto rychlost zdvojnásobili. Tento způsob komunikace změní, jak budeme komunikovat ve vesmíru,“ prohlásila Beth Keer, vedoucí mise TBIRD.

Systém TBIRD odstartoval v květnu 2022 a na oběžnou dráhu zařízení vynesla družice NASA Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3). Družice Cubesat je určena k testování laserové komunikační technologie jako způsobu odesílání dat na Zemi a ze Země pomocí neviditelných paprsků, které putují vesmírem, jak jsme psali již zde. Během posledního testu systém TBIRD odeslal data na optickou pozemní stanici provozovanou NASA, přičemž svůj laser přesně nasměroval na pozemní přijímač umístěný na Table Mountain v Kalifornii.

NASA se v současné době spoléhá na rádiové vlny pro přenos dat na oběžnou dráhu a z ní pomocí stejného typu technologie, jaká se používá u autorádií nebo věží mobilních telefonů. Vzhledem k tomu, že vesmírná agentura chce vyslat lidi na Měsíc a dále, uvažuje NASA o efektivnějších komunikačních prostředcích. Podle NASA by přechod z radiofrekvenčního vysílání na laserovou komunikaci byl podobný přechodu z vytáčeného připojení na vysokorychlostní internet.

„Jen si představte, jaký výkon budou mít kosmické vědecké přístroje, až budou moci být navrženy tak, aby plně využívaly pokroky v rychlosti a citlivosti detektorů,“ řekla vedoucí mise Keer. „Laserová komunikace je chybějícím článkem, který umožní vědecké objevy budoucnosti.“

Zdroj: Gizmodo, NASA