Mise na měsíc má být přenášena v rozlišení 4K. NASA vyvíjí výkonnou laserovou komunikaci

Astronauti sondy Artemis 2 budou v okolí Měsíce testovat laserovou komunikaci, která umožní rychlejší přenos snímků a videa, píše portál Space.

NASA používá lasery k vývoji způsobu, jakým agentura komunikuje mezi vesmírnými loděmi.

V minulosti se vesmírná agentura spoléhala na rádiové signály přenášené prostřednictvím své sítě Deep Space Network, aby mohla přenášet jakékoliv vědecké údaje z hlubokých vesmírných sond zpět na Zemi. Lasery však mají schopnost výrazně zvýšit množství dat, která jsou kosmické sondy schopny odeslat, a NASA je připravena tuto technologii vyslat na Měsíc.

NASA zahrnuje laserovou komunikaci v podobě terminálu optického komunikačního systému (O2O) sondy Orion Artemis 2 na příští misi s posádkou na Měsíc. Pokud vše půjde podle plánu, měl by systém umožnit divákům na Zemi vidět Měsíc v reálném čase jako nikdy předtím.

Aby položila základy budoucí laserové komunikace, vypustila NASA v posledních letech několik demonstračních satelitů. První laserový reléový satelit byl Laser Communication Relay Demonstration (LCRD) vypuštěný v prosinci 2021. Následovala družice TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) CubeSat vypuštěná v loňském roce, která dosáhla rychlosti přenosu dat 200 gigabitů za sekundu.

Nyní NASA připravuje integrovaný uživatelský modem a zesilovač ILLUMA-T (Integrated LCRD Low-Earth-Orbit (LEO) User Modem and Amplifier Terminal), který by měl být vypuštěn k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ještě letos. ILLUMA-T bude připojen k exponovanému zařízení na japonském experimentálním modulu.

Po zprovoznění bude ILLUMA-T přenášet data zpět na Zemi prostřednictvím LCRD v prvním laserovém komunikačním systému NASA typu end-to-end, čímž položí základy pro systém O2O, který bude na palubě Orionu během mise Artemis 2.

Ilustrace ukazující, jak by si různé družice a pozemní stanice mohly navzájem vysílat laserové paprsky.

Přesto, jak poznamenává NASA ve svém nedávném videu, jsou tyto experimenty pouze začátkem toho, jak laserová komunikace dláždí cestu k pokroku našich vědeckých objevů.

Díky loňskému úspěchu sondy Artemis 1 se blíží start sondy Artemis 2, která poletí s prvními astronauty na Měsíc od roku 1972. Záběry z kamer namontovaných na Orionu zaujaly svět během první mise kosmické lodi na oběžnou dráhu Měsíce a zpět.

S posádkou na palubě Artemis 2 NASA očekává, že bude přenášet nejen snímky ve vysokém rozlišení, ale také video. Pokud vše půjde s těmito experimenty s laserovou komunikací podle plánu, můžeme očekávat spoustu živých nebo téměř živých aktualizací posádky s nádherným pozadím měsíčního povrchu viditelným v oknech Orionu.

Zdroj: Space.com