NASA plánuje do roku 2040 postavit na Měsíci domy pro lidi. Postaví je za pomocí 3D tiskárny. Ta se na Měsíc dostane již v roce 2024

Americká vesmírná agentura NASA vyšle na Měsíc 3D tiskárnu, která z měsíčního prachu vytvoří beton pro stavbu domů. Tiskárna bude používat beton vyrobený z úlomků hornin a minerálů, jak píše web NDTV.

Americká vesmírná agentura NASA plánuje postavit na Měsíci domy. Půl století po misi Apollo 17, kdy astronauti strávili na povrchu Měsíce 75 hodin, chce agentura pobyt prodloužit. Ačkoli někteří odborníci se domnívají, že časový plán NASA je ambiciózní, americký list NYT hovořil s půltuctem vědců, kteří uvedli, že cíl pro lunární stavby do roku 2040 je dosažitelný. Plán NASA počítá s vysláním 3D tiskárny na Měsíc a následnou stavbou struktur.

Tiskárna bude používat beton vyrobený z úlomků hornin a minerálů ze svrchní vrstvy kráterového povrchu Měsíce. Vesmírná agentura spoléhá na nejnovější technologie a partnerství s univerzitami a soukromými společnostmi. 3D tiskárna se v současné době testuje před tím, než bude v únoru 2024 vyslána na Měsíc.

Ještě předtím však musí NASA úspěšně vyslat astronauty k družici Země v rámci mise Artemis 2, která má odstartovat příští rok, více než rok poté, co její předchůdkyně Artemis 1. Ta odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska pouze s roboty na palubě. Tato mise byla úspěšná, jelikož raketa obletěla Měsíc a bezpečně se vrátila na Zemi.

Zdroj: redakce, NDTV