NASA: Obří asteroid pronikne na oběžnou dráhu Země za týden

NASA varovala, že obří nebezpečný asteroid větší než Eiffelova věž pronikne na oběžnou dráhu Země za něco málo přes týden, informoval New York Post.

Obrovská vesmírná skála vysoká 325 metrů a 150 metrů široká by měla kolem Země proletět 11. prosince. Velikost asteroidu Nereus jej řadí do kategorie „potenciálně nebezpečné“.

NASA očekává, že vesmírný kámen se přiblíží na vzdálenost 3,8 milionu kilometrů od Země. To je asi 10krát větší vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

To se může zdát docela daleko, ale ve skutečnosti je to podle NASA blízko jak se takzvané blízkozemní asteroidy pohybují. Pokud se vše bude vyvíjet dobře a nedojde ke změně trajektorie, není třeba panikařit. Neočekává se dopad asteroidu Nereus na Zemi, který by jinak znamenal katastrofu.

Nereus by měl kolem naší planety proletět rychlostí 23 500 kilometrů za hodinu. NASA považuje vše, co prolétne do 190 milionů kilometrů od Země, za objekt v blízkosti Země (NEO). Tisíce NEO sledují vědci a NASA seznamy vesmírných těles neustále aktualizuje. Jakýkoli rychle se pohybující vesmírný objekt, který se přiblíží do vzdálenosti 7,5 milionu kilometrů od Země, je opatrnými vesmírnými organizacemi považován za „potenciálně nebezpečný“ (Nereus se má přiblížit na vzdálenost 3,8 milionu kilometrů).

Asteroid Nereus byl poprvé spatřen v roce 1982 astronomkou Eleanor Helin. Kolem Země proplouvá poměrně často, takže NASA a Japonská vesmírná agentura (JAXA) kdysi zvažovaly, že mu „vyrazí naproti“ vesmírnou lodí Hayabusa. Místo toho se vesmírné agentury rozhodly zaměřit se na asteroid 25143 Itokawa v rámci svého testu přesměrování asteroidů.

Zdroj: New York Post