NASA objevila planetu, která je z 99 % podobná Zemi. Najdeme na ni život?
Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil novou exoplanetu. Jedná se o první takový „nález“ učiněný tímto přístrojem. LHS 475 b, jak se objekt nazývá, je unikátní tím, že se silně podobá Zemi, jak uvádí web NASA.
LHS 475 b je exoplaneta, která byla objevena pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Je jedinečný, protože se velmi podobá Zemi. Její průměr se z 99 % kryje s průměrem naší planety.
Objev učinil tým vědců pod vedením Kevina Stevensona a Jacoba Lustig-Yaegera z Univerzity Johnse Hopkinse v Laurelu ve státě Maryland. Vědci nejprve pozorovali objekt pomocí dalekohledu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a poté použili k dalším pozorováním spektrograf NIROSpec teleskopu Jamese Webba, který existenci planety potvrdil.
Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení v ústředí NASA ve Washingtonu, uvedl, že možnost využívat vesmírný dalekohled Jamese Webba přiblíží lidstvo k lepšímu poznání planet podobných Zemi, které jsou daleko od sluneční soustavy.
Na dvojčeti Země nebude pravděpodobně žádný život
Vesmírný dalekohled Jamese Webba je jediným používaným dalekohledem, který dokáže analyzovat složení atmosféry nově objevených planet. K tomu slouží studium světla přicházejícího z hvězdy, kolem které taková planeta obíhá.
V případě planety LHS 475 b se to však nepodařilo. Bude zapotřebí dalších pozorování. V současné době se podařilo pouze vyloučit, že na planetě nepřevládá atmosféra tvořená metanem, jaká se nachází například na Saturnově měsíci Titanu. Další pozorování, která by mohla potvrdit nebo vyvrátit existenci atmosféry na nově objevené planetě, jsou plánována na léto 2023.

V tuto chvíli již víme několik zajímavých informací o planetě LHS 475 b. Rok tam uběhne velmi rychle. Oběh planety kolem hvězdy trvá pouhé dva pozemské dny. Je tam také mnohem tepleji než na Zemi i o několik set stupňů Celsia. Další výzkum proto může odhalit, že planeta se podobá spíše Venuši než Zemi.
PLaneta LHS 475 b obíhá blíže ke své hvězdě než kterákoli jiná planeta sluneční soustavy. V centru jejího systému se však nachází červený trpaslík, který je o více než polovinu chladnější než Slunce. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že tento objekt může mít atmosféru.
Zdroj: redakce, nasa.gov