NASA dokončila první fázi prací na lunárním jaderném reaktoru
Prvním krokem k osídlení Měsíce je zajistit spolehlivý zdroj energie pro lidi, kteří tam dorazí. V rámci programu Artemis se NASA ujala úkolu vyvinout malý jaderný reaktor, který by mohl vyrábět energii na povrchu Měsíce. První fáze prací byla právě dokončena, píše portál Space.
Projekt nazvaný Fission Surface Power Project nedávno dokončil první fázi, která začala v roce 2022. Tři společnosti, konkrétně Lockheed Martin, Westinghouse a IX, získaly zakázky na vývoj návrhů lunárních jaderných reaktorů. Během 12 měsíců měly tyto společnosti za úkol vyvinout návrhy reaktorů a systémů pro přeměnu energie, odvod tepla a distribuci energie v neobvyklých podmínkách naší přirozené družice. NASA se nakonec rozhodla pro návrh společnosti Lockheed Martin.
Hlavním cílem je vyvinout systém, který by mohl napájet měsíční základny po dobu nejméně deseti let. Stejné návrhy by později mohly sloužit jako východisko pro plánování a výstavbu podobných systémů na Marsu.
Proč nestačí solární panely? Z dlouhodobého hlediska vyžadují velké množství energie, jak vysvětluje Trudy Kortesová, programová ředitelka pro technologické demonstrační mise v Ředitelství kosmických technologií NASA:
„Měsíční noc je technicky náročná, takže mít zdroj energie, jako je tento jaderný reaktor, který funguje nezávisle na Slunci, je pro dlouhodobý průzkum a vědecký výzkum na Měsíci jednou z možností.“
NASA však netvrdí, že se na Měsíci budou používat pouze štěpné jaderné generátory. S největší pravděpodobností bude využívat kombinaci solárních a jaderných zařízení k pokrytí potřeb elektrické energie pro stanoviště a vědecké laboratoře.
Reaktor navržený společností Lockheed Martin by měl vážit méně než šest tun a vyrábět přibližně 40 kW energie. To je dostatečné množství pro napájení ubikací a výzkumných laboratoří.
Další plány NASA počítají s dokončením druhé fáze návrhu v roce 2025, přičemž finální systém by měl být na Měsíc dodán počátkem roku 2030. V budoucnu, až se systémy osvědčí na Měsíci, NASA pravděpodobně přepracuje jaderný reaktor speciálně pro použití na Marsu.
Zdroj: Space