NASA chce do roku 2032 začít těžit suroviny na Měsíci. Vrátí se sem po více než 50 letech

NASA začala experimentovat s těžbou na Měsíci. Chce tím zvýšit komerční zájem a získat tak finance pro misi Artemis. Plánují začít těžit počátkem příštího desetiletí, píše web Gizmodo.

Po více než 50 letech by očekávaný návrat NASA na Měsíc mohl zahrnovat více než jen zanechání stop na jeho povrchu, protože by mohl zahrnovat snahu o těžbu surovin na Měsíci – iniciativu, která by mohla začít počátkem příštího desetiletí.

NASA chce příští měsíc vyslat na Měsíc vrtnou soupravu a do roku 2032 zahájit rozsáhlou těžbu měsíčního regolitu pomocí přístroje, který by mohl vytěžit zdroje, jako je voda, železo a vzácné kovy.

Předchozí výzkumy ukázaly, že Měsíc obsahuje přírodní zdroje, které by se daly využít z ledových zásobáren vody ukrytých ve stinných oblastech (které by se daly využít k výrobě raketového paliva), a také cenné kovy a minerály. V roce 2022 čínská mise Čchang-e 5 vrátila z Měsíce vzorek obsahující nový typ minerálu, který podle ní obsahuje helium-3, jež by mohlo být užitečné pro jadernou fúzi.

Cílem NASA je těžit zdroje, které by astronauti mohli využívat na Měsíci, například vodu, a později je rozšířit o vzácné prvky, které by mohly sloužit komerčním zájmům. To by mohlo napomoci rozvoji budoucí lunární ekonomiky a doplnit výzkum měsíčního prostředí, který provádí vesmírná agentura. Očekává se, že prvními zákazníky budou komerční raketové společnosti, které se budou snažit využít měsíční zdroje pro účely výroby paliva nebo kyslíku.

Program NASA Artemis má vyslat první skupinu astronautů na Měsíc nejdříve v roce 2025. Odtud chce vesmírná agentura zajistit trvalou přítomnost na Měsíci, pravidelně vysílat posádky astronautů na měsíční povrch a zřídit Lunární stanici jako orbitální základnu pro podporu probíhajících misí. Vzhledem k těmto velkým plánům by vesmírná agentura mohla využít komerční využití zdrojů nalezených na Měsíci.

Zdroj: redakce, Gizmodo, NASA