Na světě jsou už jen dvě samice. Podařilo se první oplodnění téměř vyhynulého druhu nosorožce pomocí přenosu embryí

Vědecký svět a ochránci přírody slaví historický milník v oblasti ochrany druhů. Odborníkům z konsorcia BioRescue se podařilo dosáhnout prvního těhotenství nosorožce na světě pomocí inovativní metody umělé reprodukce. Tento průlom představuje záblesk naděje pro kriticky ohrožený druh – severního bílého nosorožce, jehož populaci tvoří v současné době pouze dvě samice.

Na projektu se podílel tým z Leibnizova institutu pro výzkum zoologických zahrad a volně žijících zvířat (Leibniz-IZW), který pomocí metod in vitro fertilizace vytvořil embryo jižního bílého nosorožce. Následně bylo toto embryo implantováno do náhradní matky – nosorožce bílého jižního jménem Curry v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Březost byla potvrzena a embryo se vyvíjelo až do tragického úmrtí náhradní matky a jejího nenarozeného potomka v důsledku bakteriální infekce, píše portál Interesting Engineering.

Přes tento smutný konec výzkumníci zdůrazňují, že dosažené těhotenství představuje významný důkaz toho, že tato technika může být životaschopná a může hrát klíčovou roli v ochraně severního bílého nosorožce. Tento důkaz konceptu otevírá nové možnosti pro záchranu druhu a zdraví středoafrických ekosystémů.

Další krokem v rámci projektu BioRescue je strategický přenos embryí. Vědci zvolili přenos dvou embryí s cílem zvýšit pravděpodobnost úspěšného výsledku. Tato embrya, uchovávaná v tekutém dusíku, byla vyrobena z genetického materiálu poskytnutého nosorožcem bílým jižním a nyní čekají na svůj okamžik.

Úspěch tohoto přenosu embryí otvírá dveře k narození prvního mláděte severního bílého nosorožce pomocí umělé reprodukce. Koordinátor projektu Jan Stejskal z BioRescue zdůraznil, že tým chtěl nejprve ověřit úspěšnost procesu s genetickým materiálem jižních bílých nosorožců, než se pokusí o první přenos embrya severního bílého nosorožce.

Zdroj: Interesting Engineering