Myší embrya rostou ve vesmíru. Studie naznačuje, že se tam mohou rozmnožovat i lidé

Skupina japonských vědců uvedla, že myší embrya byla vypěstována na Mezinárodní vesmírné stanici a normálně se vyvíjela. Uvádí to první studie, která naznačuje, že by bylo možné, aby se lidé rozmnožovali ve vesmíru.

Výzkumníci, mezi nimiž byl Teruhiko Wakayama, profesor Centra pokročilých biotechnologií Univerzity Jamanaši, a tým z Japonské kosmické agentury (JAXA), vyslali v srpnu 2021 na palubě rakety k ISS zmrazená myší embrya. Astronauti rozmrazili embrya v raném stádiu vývoje pomocí speciálního zařízení určeného k tomuto účelu a pěstovali je na stanici po dobu čtyř dnů.

Embrya kultivovaná v podmínkách mikrogravitace se normálně vyvinula v blastocysty – buňky, z nichž se vyvíjí plod a placenta. Experiment jasně prokázal, že gravitace neměla žádný významný vliv.

Po analýze blastocyst, které vědci poslali zpět do svých laboratoří na Zemi, nedošlo k žádným významným změnám ve stavu DNA a genů. Jedná se o vůbec první studii, která ukazuje, že savci mohou být schopni prospívat ve vesmíru.

V budoucnu bude nutné transplantovat blastocysty, které byly kultivovány v mikrogravitaci ISS, do myší a zjistit, zda myši mohou rodit, aby se potvrdilo, že blastocysty jsou normální, uvedli vědci. Takový výzkum by mohl být důležitý pro budoucí průzkum vesmíru a kolonizační mise.

V rámci svého programu Artemis plánuje NASA vyslat lidi zpět na Měsíc, aby se naučili, jak tam dlouhodobě žít, a pomohli tak připravit cestu na Mars někdy ke konci roku 2030, uvádí portál Phys.

zdroj: Phys