Můžou být videohry zdraví prospěšné? Přečtěte si důvody, proč ano

Videohry jsou často považovány za nedomyšlené nebo za doménu gaučových povalečů, ale věděli jste, že mnoho běžných prvků těchto simulovaných světů může přinést hmatatelné výhody i v reálném životě?

Než spustíte svou oblíbenou počítačovou nebo konzolovou hru, přečtěte si více o výhodách videoher dle serveru Geico.

Videohry mohou zlepšit manuální zručnost

Hry založené na ovladači mohou být skvělé pro vaše ruce. Ve studii zahrnující skupinu chirurgů vědci zjistili, že ti, kteří hráli videohry, byli rychlejší při provádění pokročilých zákroků a dělali o 37 % méně chyb než ti, kteří hry nehráli. Speciální videohry se také používají jako fyzioterapie, která pomáhá obětem mrtvice znovu ovládat ruce a zápěstí.

Videohry mohou zvětšit šedou hmotu mozkovou

Hraní her je ve skutečnosti trénink pro vaši mysl převlečený za zábavu. Studie prokázaly, že pravidelné hraní videoher může zvýšit množství šedé hmoty v mozku a posílit mozkové propojení. (Šedá hmota souvisí s ovládáním svalů, vzpomínkami, vnímáním a prostorovou navigací.)

Hráči mohou mít lepší sociální dovednosti

Stereotyp stydlivého člověka, který používá videohry jako způsob úniku, není tím, jak průměrný hráč vypadá. Dřívější výzkumy zahrnující děti zjistily, že ty, které hrály více videoher, měly častěji dobré sociální dovednosti, dosahovaly lepších studijních výsledků a měly vybudované lepší vztahy s ostatními žáky, a to díky sociální a kooperativní složce některých typů her.

Hry vás mohou naučit lépe řešit problémy

Hry s otevřeným světem, hry založené na plnění úkolů a víceúrovňové hry jsou koncipovány jako komplexní hádanky, jejichž řešení zabere několik hodin. Občas se řešení mění na základě vašich akcí ve hře. Naučit se myslet a taktizovat v rychlém fantasy prostředí je dovednost, která se může přenést i do reálného světa. Jedna dlouhodobá studie publikovaná v roce 2013 ukázala, že děti, které hrály strategické hry, vykazovaly zlepšení v dovednostech řešení problémů – a měly tak tendenci mít v následujícím školním roce lepší známky.

Jako hráč se můžete stát fyzicky aktivnější

Většina velkých konzolí dnes disponuje technologií, která hráče zvedne z gauče a donutí je postavit se na nohy. Budoucnost hraní ve virtuální realitě vše posune na zcela novou úroveň. Programátoři mobilních her také začali vytvářet hry, které se hrají ve fyzickém prostoru, staví je na údajích o poloze v reálném světě a inspirují hráče k přemisťování, aby mohli postupovat ve virtuálním světě.

Videohry mohou zlepšit váš zrak

Pokud nezíráte na obrazovku 10 hodin v kuse (nebo nesedíte blízko ní), může hraní videoher skutečně přispět ke zlepšení zraku. V jedné studii bylo 10 studentů mužského pohlaví, kteří nebyli hráči, 30 hodin trénováno v akčních hrách z pohledu první osoby a poté testováno proti 10 nehráčům. Studenti, kteří hráli, viděli jasněji objekty v nepřehledném prostoru díky lepšímu prostorovému rozlišení. Byli schopni trénovat svůj mozek, aby viděl menší detaily, protože v každé hře se tyto detaily ukázaly jako důležité.

Videohry mohou mít přínos pro duševní zdraví

Studie ukázaly, že některé videohry mohou zlepšit náladu a přispět k lepšímu srdečnímu rytmu – což je známka toho, že mohou také pomoci zmírnit stres, píše apa. Souvislost (nikoli příčinná souvislost) mezi videohrami a stresem se projevila v mnoha nesouvisejících studiích, a proto se videohry již více než deset let používají v terapii.

Jsou zábavným způsobem, jak se nechat oklamat k učení

Existují videohry téměř na všechno. Vývojáři si brzy uvědomili, že videohry lze využít ke zlepšení čtenářských a matematických dovedností. Dnes existují hry, které zahrnují světové dějiny, vaření, politiku, chemii, architekturu a další témata, s nimiž jste se ve škole možná nesetkali.

Videohry vás mohou inspirovat k větší vytrvalosti

U videoher buď vyhrajete, nebo to budete zkoušet dál a učit se ze svých chyb, dokud nedosáhnete cíle. Z tohoto důvodu někteří výzkumníci a pedagogové tvrdí, že videohry mohou lidi naučit větší sebedůvěře a snaze dosáhnout svého cíle, přičemž každý chybný krok považují jen za další příležitost k učení.

Zdroj: geico.com, apa.org