Muž žil téměř celý život v železných plicích, aby mohl dýchat. Vystudoval střední školu, vysokou školu, pracoval na PC

Paul Alexander onemocněl obrnou v roce 1952, když mu bylo pouhých šest let. Během několika dní ho nemoc připravila o možnost používat své tělo. S nemocí však bojoval, více než 70 let používal železné plíce a inspiroval lidi svým odhodláním žít plnohodnotný život. Maloval, napsal knihu a léta pracoval jako advokát, píše web NPR.

Celý život strávil v kovovém válci

Alexander onemocněl dětskou obrnou v nejhorších letech jejího propuknutí v USA, v době, kdy na nemocničních odděleních ležela řada dětí v železných plicích. To jsou asi dva metry dlouhé válce, které pomocí podtlaku a měchů vhánějí do plic vzduch.

Nemoc u Alexandra postupovala rychle a během několika dní vyřadila jeho mladé tělo z provozu. Přežil díky tracheotomii, kterou mu provedli na poslední chvíli; od té doby se rozhodl překonat hranice svého stavu. Když držel v ústech tyč, dokázal obracet stránky v knihách a tvořit umění. Vystudoval střední školu, vysokou školu a práva. Později dokonce pomocí tyče vyťukával slova na klávesnici, aby mohl napsat svou autobiografii.

„Rodiče mě naučili využívat svou inteligenci a energii k tomu, abych byl produktivní,“ řekl Alexander ve videu, které v roce 2017. „Nikdy jsem se nepovažoval za mrzáka. Toto slovo jsem si vybral, protože si myslím, že ve vnímání většiny lidí vystihuje podstatu věci.“

Nakonec byl Guinnessovou knihou rekordů uznán jako nejdéle přežívající pacient se železnými plícemi.

V posledních letech bylo známo, že nejméně jeden další Američan je odkázán na železné plíce: Martha Lillardová, která onemocněla dětskou obrnou rok po Alexandrovi. Oba se dokázali naučit dýchat mimo masivní respirátor pomocí techniky, která vyžadovala záměrné polykání vzduchu. Každou noc se však vraceli do železných plic.

Zdroj: NPR