Mrtvá hvězda, kterou zaznamenali mniši už v roce 1217, znovu zazáří v roce 2024

V roce 1217 se jeden německý mnich podíval na hvězdnou oblohu a všiml si, že obvykle slabá hvězda září neobvykle intenzivně. Ta zářila ještě několik dní.

Opat Burchard, tehdejší představený ursberského opatství, zaznamenal tuto podívanou do kroniky toho roku. „Bylo spatřeno podivuhodné znamení,“ napsal a dodal, že tajemný objekt v souhvězdí Corona Borealis „zářil velkým světlem po mnoho dní“.

Tento středověký rukopis byl možná prvním záznamem vzácného vesmírného jevu zvaného rekurentní nova – mrtvé hvězdy, která odčerpává hmotu z většího průvodce a vyvolává v pravidelných intervalech opakované světelné záblesky. Podle nových výzkumů by dotyčnou hvězdou mohla být T CrB, která se nachází v souhvězdí Corona Borealis a každých 80 let dramaticky zvýší svou jasnost přibližně na týden. Vědecky však byla zdokumentována pouze dvakrát – jednou v roce 1866 a podruhé v roce 1946. Další dlouho očekávané vzplanutí hvězdy se očekává v roce 2024, uvádí web Live Science.

Vědci budou připraveni na další očekávané vzplanutí novy koncem roku 2024. Až přijde, moderní astronomové ji přidají na staletý seznam minulých rekordů. Mezitím budou vědci pokračovat v prohledávání starých archivů a studovat zaznamenanou historii T CrB.

zdroj: Live Science