Mozkové čipy: Neuralink Elona Muska není jediný v oboru. V Austrálii mají technologii, která je prý sofistikovanější

Několik australských projektů je na špičce průlomových neurotechnologií a rozhraní člověk-stroj (BCI), což vyvolává otázky bezpečnosti a soukromí lidské mysli. Technologie rozhraní mozek-počítač je základem filmů, jako je Matrix nebo Avatar. Mimo oblast science fiction se však BCI používá i na Zemi, aby pomohlo ochrnutým lidem komunikovat, studovat sny a ovládat roboty.

Miliardář a podnikatel Elon Musk v lednu za velkého zájmu veřejnosti oznámil, že jeho neurotechnologická společnost Neuralink poprvé implantovala počítačový čip do člověka. V únoru oznámil, že pacient byl schopen ovládat myšlenkami počítačovou myš, píše deník The Guardian.

Cíl společnosti Neuralink je ušlechtilý, a to pomoci lidem, kteří jinak nemohou komunikovat s okolím. Podrobnosti jsou však skoupé. Projekt okamžitě vyvolal poplach ohledně ochrany soukromí mozku, rizika hackerských útoků a dalších věcí, které by se mohly pokazit.

Doktor Steve Kassem, vedoucí výzkumný pracovník Neuroscience Research Australia, říká, že zprávy o Neuralinku je třeba brát „s rezervou“. Není to podle něj první společnost, která se zabývá implantací neurálního systému. Ve skutečnosti je Austrálie špičkou pro související neurologický výzkum.

Společnost Synchron vznikla na univerzitě v Melbourne a nyní sídlí také v New Yorku. Používá síťku vloženou do mozkových cév, která pacientům umožňuje používat internet a vysílá signál, který funguje trochu jako Bluetooth. Lidé mohou nakupovat online, posílat e-maily a komunikovat pomocí této technologie a ovládat počítač.

Společnost Synchron tuto síťku implantovala několika pacientům a sleduje je, včetně jednoho pacienta v Austrálii. Pacientce P4, která trpí onemocněním motorického neuronu, byla síťka implantována před několika lety. „Myslím, že absolvovala více než 200 sezení,“ říká Gil Rind, vrchní ředitel společnosti Synchron pro pokročilé technologie. „S implantáty je v naprostém pořádku a velmi úzce s námi spolupracuje.“

Technologie Synchrom je sofistikovanější a bezpečnější než technologie Elona Muska

Doktorka Christina Maher z Centra pro mozek a mysl na Sydneyské univerzitě říká, že technologie Synchron je „na míle daleko“ před technologií Elona Muska a je sofistikovanější a bezpečnější, protože nevyžaduje otevřenou operaci mozku.

Uprostřed humbuku a příslibů neurotechnologie však panují obavy, kdo bude mít k užitečným technologiím přístup a jak budou chráněny, píše portál CNTE.

Doktorka Meher říká, že jde o to, jak vyvážit potřebu inovací s řádnou regulací a zároveň umožnit přístup těm lidem, kteří to skutečně potřebují. „Až se rozhraní mozek-počítač stane běžnějším, skutečně to rozdělí lidi na ty, kteří si to mohou dovolit, a na ty, kteří si to dovolit nemohou,“ nastiňuje budoucí problém.

Zdroj: The Guardian, CNET