Mnoho malých mužů touží být vyšší. Operace prodloužení končetin je ale velmi nákladná, bolestivá a riskantní

Každý rok se prodlužování končetin z kosmetického důvodu provádí 100 až 200 lidem v USA, Německu a Jižní Koreji a 20 až 40 ve Španělsku, Turecku, Indii a Itálii. Většina pacientů jsou muži, protože malý vzrůst je pro ně více omezující a snášejí ho hůře než ženy.

Operace prodlužování končetiny, která se dnes provádí, je založena na takzvaném Ilizarovově procesu, který využívá kruhové fixační zařízení. Vyvinul ho sovětský ortoped Gavriil Ilizarov v 50. letech 20. století. 

Zařízení je kovový rám vyrobený z nerezové oceli nebo titanových kroužků, které obklopují zlomenou nohu. Rám je připevněn ke kostem nohou napnutými dráty, které poskytují podporu končetiny a zároveň ji znehybňují.  

Nejprve lékaři kost opatrně přeříznou, poté ke kostem připevňují Ilizarovův aparát. Zařízení drží přeříznutou kost na místě a oddaluje od sebe obě poloviny. Jak se vytváří v mezeře nová kost, kroužky zařízení se upravují tak, aby postupně oddělovaly kostní segmenty dál a dál od sebe. 

Celý proces je ale poměrně riskantní. Pokud se udělá špatně, pacient může skončit s vazivovou tkání místo kosti, deformovanou kostí, neurologickým a cévním poraněním a ztrátou sportovních schopností. Ale pokud se prodlužování provádí správnou rychlostí (obvykle kolem jednoho milimetru za den), proces správně stimuluje růst kosti v mezeře mezi kostními segmenty. 

Podle webu InterestingEngineering, operace prodloužení končetiny často přináší komplikace. Pacienti mohou mít infekce, poškození nervů, krevní sraženiny a neúplné hojení kostí. Kvůli těmto rizikům Ministerstvo zdravotnictví v Číně v roce 2006 prodlužování končetin pro kosmetické účely zakázalo. 

Samotná operace však není tak složitá, trvá asi dvě hodiny. Ale pooperační fáze a vlastní prodlužování končetiny je velmi časově náročné. Každodenní rehabilitace trvá několik měsíců, než se pacientovi vrátí plná hybnost. Často se musí používat berle, chodítka nebo invalidní vozíky. 

Po zpevnění nové kosti musí pacient podstoupit další operaci, odstranění fixačního zařízení. To se může stát až za rok po provedeném zákroku. Více než 30 procent lidí po prodloužení končetin může být omezeno ve středně těžkém až těžkém sportovním pohybu i do budoucnosti.

V současné době je k dispozici také modernější způsob. Nazývá se intramedulární prodloužení končetiny, systém Precice.

Systém Precice je tvořen z implantovaných hřebů a šroubů, které jsou ovládány externím dálkovým ovladačem. Programovatelný ovladač využívá speciální magnetickou technologii, která umožňuje pacientovi prodloužit implantát uvnitř kosti každý den o stanovené množství a stimulovat růst kosti.

Další moderní možnost prodloužení, je takzvaný „hřebík Fitbone,“což je pohyblivý hřeb, který se zasune do stehenní nebo holenní kosti a ovládá se pomocí externí ovládací sady. Pacient může vysílat impulsy do implantovaného přijímače ve hřebu, aby stimuloval růst kosti zevnitř. 

Ještě stále máte chuť být vyšší?

Zdroj: interestingengineering.com