Místo, kde „zamrznul čas“. V Černém moři je oblast plná potopených starověkých lodí. Teď se k nim ponořil i křižník Moskva

Oblast Černého moře u bulharských hranic uchovává pozůstatky starověkých lodí. Vědci nechtějí věřit svým očím, takové naleziště již v dnešní době nikde neexistuje. Tento úsek Černého moře je považován za „mrtvou zónu“, kde 2400 let staré lodě zamrzly v čase na mořském dně. Nedávno se k nim přidal i ruský křižník Moskva.

Podle webu TheSun, se v takzvané mrvé zóně nachází asi 60 starověkých lodí od dob Alexandra Velikého až do 19. století. Všechny druhy vraků od kozácké nájezdné flotily ze 17. století až po římská obchodní plavidla přežily nápor let. Nejstarší neporušený vrak lodi byl objeven v hloubce 2 km v mrtvé zóně v roce 2017, je to řecká obchodní loď z doby 400 př. n. l., tedy před více než 2 400 lety.

Dřevo na některých lodích je tak zachovalé, že na prknech jsou vidět jednotlivé stopy po dlátech a nástrojích. Toto neuvěřitelné místo bylo objeveno mezi 150 a 2 200 metry v hloubce Černého moře týmem mezinárodních vědců. Místo bylo nalezeno, když tým mapoval mořské dno sonarem a dálkově ovládanými vozidly (ROV).

Vědci tvrdí, že důvodem, proč jsou lodě tak dobře zachovány v mrtvé zóně, je neobvyklá chemie v Černém moři. Když skončila poslední doba ledová před asi 12 000 lety, Černé moře bylo ve skutečnosti jezerem. Jak teploty a hladiny moří stoupaly, slaná voda ze Středozemního moře se začala rozlévat do řek, které zásobovaly Černé moře. To znamenalo, že do moře začaly proudit jak sladkovodní, tak i slané řeky, což mělo za následek dvě „hladiny“ vody.

Horní vrstva méně slané vody je bohatá na kyslík, ale spodní vrstva kyslík neobsahuje. To je důvod, proč lodě zůstaly tak dokonale nedotčené po tisíciletí. „Něco takového ještě nikdo neviděl,“ řekl Profesor Adams, hlavní vedoucí projektu.

Historické texty a ilustrace poskytly vědcům a historikům určitá vodítka o tom, odkud a kdy, se ty úžasné vraky vzaly. Některé lodě pocházejí z doby 800 let našeho letopočtu, kdy region ovládala Byzantská říše. Jsou zde ale také lodě z Osmanské říše ze 16.-18. století a středověká italská loď nejspíše z 13. století.

Většina vraků byly obchodní lodě, které přepravovaly zboží jako kovy, dřevo a víno. A jeden z nich patří k nejlépe dochovaným příkladům středověké benátské lodi zvané „cocha“ neboli kulatá loď. Předpokládá se, že loď se potopila ve 13. století během vrcholu zlaté éry Benátek, kdy legendární průzkumník Marco Polo dokumentoval divy světa.

„Víme, že Italové byli ve středověkém obchodu v Černém moři docela prominentní, ale vidět plavidlo typu, které plulo v době Marca Pola, je neuvěřitelné,“ řekl profesor Adams.

Archeologové odhadují původ lodí podle toho, jaký druh hliněných nádob nesly a jak byly uspořádány stožáry a lanoví. Ačkoli se některé z lodí zdají být „přepadovými plavidly“, což naznačuje pirátství, zdá se, že všechny se potopily spíše v bouřích než v námořních bitvách.

Výzkumníci strávili měsíc na palubě lodě Stril Explorer, aby zachytili svůj neuvěřitelný nález na fotografiích a videích. Poté vytvořili 3D modely 60 vraků rozložených na 2 000 čtverečních kilometrech digitálním spojením obrázků dohromady.

Zdroj: thesun.co.uk