Miniměsíc. Úkaz, který je vidět jednou za rok

Přichází Miniluna nebo také Miniměsíc. Je to nejmenší úplněk v roce, alespoň co se týče vzhledu. Vysvětlíme vám, co je Miniměsíc zač.

Je to opačný jev než superúplněk, který nastává, když se Měsíc v úplňku nachází v bodě své dráhy nejblíže k Zemi. V případě Miniluny se naopak Měsíc v úplňku nachází blízko bodu své dráhy, který je od Země nejdále, a proto se jeví o něco menší než tradiční úplněk. Měsíc byl 4. února vzdálen od Země 406 475 kilometrů.

Únorový úplněk je v anglosaském světě známý jako „Sněžný měsíc“, říká astrofyzik Gianluca Masi, vědecký pracovník Virtual Telescope. „Název je odvozen od skutečnosti, že v Severní Americe je únor nejsněhovějším měsícem.“

Měsíc je viditelný hned po západu Slunce, ale úplněk nastává v 19:31. „Při pozorování budeme mít dojem, že měsíční disk je menší, ale bude naprosto totožný. Vychází mezi hvězdami Lva a v jeho společnosti jsou tři nejjasnější planety. Při pohledu na jihozápad lze skutečně spatřit Venuši, Jupiter a Mars.


Všechen tento rozruch pramení ze skutečnosti, že dráha Měsíce je eliptická. Měsíc neobíhá kolem Země po dokonalém kruhu, někdy je blíž a někdy dál od nás, jak uvádí web KPCC.

Když se úplněk shoduje s blízkým průletem, říká se mu superměsíc. Když úplněk nastane během nejvzdálenějšího průchodu, jedná se o miniměsíc. Rozdíl mezi oběma měsíci je asi 48 000 kilometrů, což je zhruba čtyřnásobek průměru Země.

Zdroj: redakce, kpcc.org