Mimořádné fosilie dokazují, jak se dávní žraloci požírali mezi sebou

Prehistorické oceány byly extrémně nebezpečným prostředím i pro takové predátory, jako jsou žraloci. Z doby dávného megalodona se zachovaly obratle žraloků, z nichž stále trčí zuby jiného žraloka, uvedl server Live Science.

Paleontologové zkoumali čtyři fosilie dnes již dávno vyhynulých druhů žraloků, které se našly na východním pobřeží Spojených států. Už samotný nález takových zkamenělin se dá považovat za výjimečný úspěch, jelikož kostry žraloků se obvykle dlouho nezachovají, protože jsou tvořeny chrupavkou.

V těchto čtyřech vzácných zkamenělinách žraločích obratlů navíc nalezli stopy po žraločím kousnutí, přičemž ze dvou z nich dodnes trčí špičaté žraločí zuby. Objevy ukazují, že před miliony let tyto dávné paryby u dnešního východního pobřeží USA požíraly jiné příslušníky svého druhu.

Fosilie, z níž stále trčí dva čtyřcentimetrové zuby, vykazuje známky hojení, což naznačuje, že napadený žralok setkání se svým soukmenovcem přežil.

Kanibalismus lze pozorovat také u dnes žijících žraloků. Důkazy o dávných útocích žraloka na žraloka jsou však vzácné. Všechny zkoumané zkameněliny pocházejí z období neogénu (před 23,03 až 2,58 milionu let), tedy z doby, kdy v mořích řádil megalodon, dosud největší žralok na světě. Megalodon se však těchto čtyř útoků neúčastnil.

Zdroj: Livescience.com