Mikrovlnná zbraň THOR usmaží roje dronů. Američané otestovali zbraň v reálných podmínkách

Výzkumná laboratoř vzdušných sil (AFRL) se postavila vznikající hrozbě rojů dronů a použila taktickou mikrovlnnou zbraň THOR (Tactical High-power Operational Responder) k likvidaci více cílů, píše portál NewAtlas.

Jak bolestně ukázal probíhající konflikt na Ukrajině, bezpilotní letouny se stávají základem moderního válčení – nejen pro průzkum nebo ojedinělé raketové útoky, ale i jako útočné zbraně v trvalých nájezdech. A co hůř, na obzoru se rýsuje stín dne, kdy technologie pokročí do té míry, že drony budou moci útočit v organizovaných rojích v takovém počtu, že překonají konvenční protivzdušnou obranu.

Zkoumá se řada přístupů a jedním z nejslibnějších je využití zbraní se směrovanou energií. Jednou z nich je THOR, který využívá vysokoenergetické mikrovlny vystřelované v dávkách na rozsáhlé území k potírání přilétajících nepřátelských dronů. Nedělá to tak, že by drony odstřeloval jako laser, ale tak, že usmaží jejich citlivou elektronickou část, což způsobí havárii robotického letounu.

THOR, který obsluhoval kapitán Eric Plummer, zkušební inženýr z ředitelství pro směrovanou energii AFRL, byl nasazen proti několika cílům na testovacím středisku Chestnut na letecké základně Kirtland v Novém Mexiku v reálných podmínkách. Pomocí kardanového zaměřovacího systému byl schopen sledovat a zasáhnout cíle v nanosekundách v rozsáhlých oblastech oblohy a zneškodnit je pomocí vysoce výkonných mikrovlnných pulzů (HPM).

THOR stojí 18 milionů dolarů, tedy zhruba 400 milionů korun a je zabudován do přepravního kontejneru o délce 6 m, který se vejde do transportního letounu C-130 Hercules a který mohou dva vojáci postavit přibližně za tři hodiny. Navíc má uživatelsky přívětivé rozhraní, které vyžaduje jen minimální školení.

„THOR byl mimořádně účinný, přičemž během nasazení v roji probíhala téměř nepřetržitá palba systému,“ řekl kapitán Tylar Hanson, zástupce programového manažera THOR. „Jedná se o raný demonstrátor a my jsme přesvědčeni, že můžeme stejnou technologii využít a zefektivnit ji pro ochranu našeho personálu po celém světě.“

Zdroj: NewAtlas