Microsoft uloží hudbu do skla a pohřbí pod led na 10 000 let
Nic není navždy. Podle odhadů společnosti Microsoft chrání pevné disky data po dobu pěti let, než se mohou pokazit. Pásky vydrží asi deset let, zatímco disky CD a DVD mohou vydržet až 15 let, než hrozí, že se jejich obsah stane nečitelným, jak píše server Fast Company.
Ačkoli se zdá, že žijeme ve věku pokroku – iPhone dokáže uložit tisíce skladeb do kapsy a nespočet dalších streamovat z cloudu. I v tom nejlepším případě se tyto skladby znehodnotí o tisíciletí dříve než hieroglyfy vytesané do kamene starými Egypťany.
To je hlavní výzva, která stojí za projektem Global Music Vault. Nachází se v Norsku a je součástí chladírenského zařízení zavrtaného do stejné hory jako Globální trezor semen na Špicberkách. Zatímco trezor semen chrání zemskou zásobárnu semen, Globální hudební trezor si klade za cíl uchovat zvukové umění pro další generace.

„Zde mají být v hudebních kapslích uchovány master hudební soubory a nenahraditelná hudební data, která budou chráněna v trezoru a pamatována na věčné časy,“ vysvětluje společnost. Technicky na trezor dohlíží riziková společnost Elire Group, zatímco ve spolupráci se společností Microsoft se testuje nové paměťové médium na bázi skla, které má tuto vizi umožnit.
Zatímco semena jsou biologické organismy, které se vyvíjely po miliardy let, aby chránily svou DNA, naše lidmi vytvořená řešení pro ukládání dat jsou mnohem vybíravější. Jediný pohyb magnetu může vymazat pevný disk, zatímco plastový povlak na CD může jednoduše shnít. Nikde se křehkost našich nahrávek neprojevila tak jasně jako v roce 2008, kdy požár zachvátil kulisy hollywoodských studií Universal Studios a zničil až 175 000 master nahrávek.

Vzhledem k tomu, že společnost Microsoft přesouvá stále větší část svého podnikání do cloudu, zkoumá spolehlivější a informačně hutnější způsoby ukládání dat než na pevné disky. (Koneckonců cloud je jen hromada serverů a servery jsou plné pevných disků, které se běžně kazí.)
Jedno z takových řešení, které společnost vyvinula, se nyní testuje v rámci služby Global Music Vault. Technologie nazvaná Project Silica by se dala zjednodušeně popsat jako něco podobného skleněnému pevnému disku, který se čte jako CD. Jedná se o plotnu o rozměrech 3 x 3 palce, která dokáže pojmout 100 GB digitálních dat, tedy zhruba 20 000 skladeb, a to v podstatě navždy.

Microsoft začíná s křemenným sklem, vysoce kvalitním sklem, které se vyznačuje symetrickou molekulární strukturou, díky níž je mnohem odolnější vůči vysokým teplotám a tlaku než sklo v oknech vašeho domu (a stejně jako všechna skla je imunní vůči elektromagnetickému šramotu jaderných zbraní).

Poté pomocí femtosekundového laseru, který dokáže střílet po dobu jedné kvadriliontiny sekundy vyleptá společnost Microsoft do skla informace v podobě 3D vzorů. Jakmile jsou tato data uložena, další laser křemen přečte, protože algoritmy strojového učení převádějí vzor zpět na hudbu, filmy nebo jiné digitální informace.
Zdroj: fastcompany.com