Mezinárodní výzkumný tým navrhl novou metodu monitorování jaderných zbraní

Odborníci na IT bezpečnost vyvinuli mechanismus, který pomocí rádiových vln na dálku monitoruje, zda se v určité místnosti neprovádějí nějaké změny. Výzkumníci vycházeli ze scénáře, v němž chce stát A zajistit, aby nedošlo ke změnám v zásobách jaderných zbraní státu B – a to bez trvalého monitorování na místě. Konkrétně se jedná o velkou hrozbu, která je indikována odstraněním uskladněných jaderných hlavic za účelem jejich přípravy na rozmístění.

Systém využívá dvě antény k záznamu rádiového otisku místnosti. Jedna z antén vysílá rádiový signál, který se odráží od stěn a předmětů v místnosti. Druhá anténa zaznamenává signál. Zaznamenaný signál je charakteristický: pokud by se objekty pohybovaly jen minimálně, výrazně by to změnilo rádiový otisk. Větší změny, jako například vyjmutí uložené jaderné hlavice, tak lze spolehlivě odhalit, uvádí portál Techxplore.

Tato metoda však může fungovat pouze tehdy, pokud stát B změří rádiový otisk přesně v okamžiku, kdy o něj stát A požádá. Je proto nutné zabránit státu B, aby radiový otisk zaznamenal a odeslal záznam místo právě naměřeného signálu.

Sedmdesát procent světových jaderných zbraní je uloženo ve vojenských skladech nebo čeká na demontáž. Přítomnost a počet těchto zbraní na daném místě nelze snadno ověřit pomocí satelitních snímků nebo jiných prostředků, které nejsou schopny nahlédnout do skladů. Kvůli obtížím s jejich monitorováním není těchto 9 000 jaderných zbraní zohledněno ve stávajících dohodách o kontrole jaderných zbraní. Tato nová ověřovací technologie řeší tento dlouhodobý problém a přispívá k budoucímu diplomatickému úsilí, jehož cílem by bylo omezit všechny typy jaderných zbraní.

„Tato technologie zcela novým způsobem kombinuje kyberneticko-fyzikální vyhodnocování bezpečnosti, které bylo dříve možné pouze u datových a bezpečnostních čipů, s fyzikou napříč systémy. To umožňuje novou úroveň důvěryhodnosti, zejména pro internet věcí,“ říká profesor Christian Zenger, vedoucí výzkumné skupiny pro bezpečnou mobilní komunikaci na Ruhr University Bochum v Německu a generální ředitel společnosti PHYSEC GmbH.

„V době zvýšeného geopolitického napětí a v souvislosti s novými závody v jaderném zbrojení je tato práce obzvláště aktuální a důležitá,“ tvrdí vědci.

zdroj: Techxplore