Meteorit starý 4,6 miliardy let, který narazil do Země, řeší záhadu vody na naší planetě

V únoru 2021 narazil na příjezdovou cestu v hrabství Gloucestershire vzácný uhlíkatý meteorit. Meteorit nazvaný Winchcombe byl nalezen jen několik hodin poté, co jeho ohnivá koule rozzářila oblohu nad Velkou Británií, jak uvedl server Interesting Engineering.

O rok později odborníci z Přírodovědného muzea a Glasgowské univerzity oznámili, že v meteoritu starém 4,6 miliardy let byla nalezena mimozemská voda a poskytli tak pádný důkaz, že vodu na Zemi lze vysledovat až k asteroidům ve vnější sluneční soustavě. Výsledky byly zveřejněny v časopise Science Advances.

Vědcům se podařilo meteorit rychle získat díky zprávám veřejnosti a videozáznamům ohnivé koule, které pořídilo 16 kamer koordinovaných britskou organizací Fireball Alliance.

Winchcombe obsahoval 11 procent mimozemské vody

„Díky rychlému vyzvednutí a uložení meteoritu Winchcombe je to jeden z nejčistších meteoritů, které jsou k dispozici pro analýzu, a nabízí vědcům lákavý pohled zpět v čase na původní složení sluneční soustavy před 4,6 miliardami let,“ uvedl v doktor Ashley King z Přírodovědného muzea.

Meteorit Winchcombe je vzácný uhlíkatý chondrit obsahující dvě procenta uhlíku a je vůbec prvním meteoritem tohoto typu nalezeným ve Velké Británii.

Tým provedl podrobné zobrazovací a chemické analýzy a zjistil, že meteorit Winchcombe obsahuje přibližně 11 hmotnostních procent mimozemské vody. Většina z ní je obsažena v minerálech, které se vytvořily během chemických reakcí mezi tekutinami a horninami na jeho mateřském asteroidu v nejranějších fázích sluneční soustavy, jak se uvádí ve sdělení.

Když tým měřil poměr izotopů vodíku ve vodě, zjistil, že se velmi podobá složení vody na Zemi. Úlomky meteoritu rovněž obsahovaly mimozemské aminokyseliny nezbytné pro vznik života.

Meteorit poskytuje dosud nejsilnější spojení mezi uhlíkatými meteority a asteroidy

Tyto výsledky zdůraznily, že uhlíkaté asteroidy hrály klíčovou roli při dodávání složek potřebných k nastartování oceánů a života na rané Zemi. Tým také zjistil, že meteorit Winchombe byl vyvržen z povrchu asteroidu poblíž Jupiteru a poté během posledního milionu let putoval k Zemi.

Zdroj: interestingengineering.com, science.org, redakce