Měkké robotické chapadlo používá k uchopení předmětů pouze vzduch. Bylo vytištěno pomocí 3D tisku
Stejně jako u jiných elektrických zařízení platí, že čím méně energie robot spotřebuje na plnění svých úkolů, tím lépe. S ohledem na tuto skutečnost bylo vytvořeno nové měkké robotické chapadlo, které uchopuje a uvolňuje předměty bez použití elektrické energie.
Experimentální pneumatické zařízení, které vyvinul tým výzkumníků z Kalifornské univerzity v San Diegu, je celé vytištěno na 3D tiskárně v jednom kroku, takže není nutná žádná montáž ani jiné zpracování po tisku. Je určeno k montáži na konec tradičního robotického ramene.
Aby se minimalizovala pravděpodobnost netěsností, které by umožnily únik vzduchu z něj, je každá vrstva chapadla vytištěna v jedné souvislé linii roztaveného polymeru. Protože je tento materiál při nanášení v roztaveném stavu, každá vrstva se při ochlazování spojí s tou následující.
Přestože chapadlo nepotřebuje ke svému provozu žádnou elektřinu, musí být připojeno ke zdroji stlačeného vzduchu. Vzduch proudí gumovou hadicí do chapadla.
Když se střed chapadla zařízení přitiskne na předmět, tlak způsobí otevření vnitřního ventilu. Vzduch tak může proudit do dvou měchových prstů, které se roztáhnou a uzavřou kolem předmětu – zůstanou zavřené, dokud je chapadlo ve svislé poloze.
Jakmile se však otočí do strany (do vodorovné polohy), váha předmětu způsobí otevření dalšího ventilu. Vzduch pak proudí zpět z prstů, což způsobí jejich otevření a uvolnění předmětu.
Inženýři doufají, že chapadlo by se jednou mohlo používat při manipulaci s choulostivými předměty, jako je ovoce a zelenina.
Článek byl nedávno publikován v časopise Science Robotics.
Zdroj: Science Robotics