Magnetické bouře. 5 silných erupcí během března

Vědci předpovídají, že v březnu může dojít k pěti magnetickým bouřím, jak uvádí web Meteoagent.

Důvodem je skutečnost, že když Slunce vysílá proudy nabitých částic, mění se magnetické pole Země.

Podle Centra pro předpověď kosmického počasí amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se první magnetická bouře očekává 6. března.

Středisko upozorňuje, že sluneční aktivita zůstane vysoká 1., 5., 7., 15. a 25. března. Očekává se, že v těchto dnech se na Slunci objeví středně silné až silné erupce, které budou mít určitý dopad na Zemi. Vědci zároveň upozorňují, že dlouhodobé předpovědi nejsou spolehlivé a mohou se měnit.

Připomínáme, že magnetické bouře způsobené určitými změnami geomagnetického pole Země mohou způsobit přerušení komunikace a ovlivnit zdraví starších lidí a lidí závislých na počasí. Ti mohou pociťovat zejména bolesti hlavy, závratě, nevolnost, bolesti kloubů, únavu a nespavost.

Co je magnetická bouře

Magnetická bouře je období rychlých změn magnetického pole. Může trvat hodiny až dny.

Slunce někdy emituje silný příval slunečního větru, který se nazývá koronální výron hmoty. Tento poryv slunečního větru naruší vnější část magnetického pole Země, které podléhá složitým oscilacím. To vytváří související elektrické proudy v blízkém kosmickém prostoru, které zase generují další výkyvy magnetického pole – to vše tvoří „magnetickou bouři“.

Občas se magnetické pole Slunce přímo propojí s magnetickým polem Země. Toto přímé magnetické spojení není běžným stavem. Když k němu dojde, nabité částice putující podél magnetických siločar mohou snadno proniknout do magnetosféry, vytvořit proudy a způsobit, že magnetické pole projde časově závislými změnami.

Někdy Slunce emituje koronální výron hmoty v době, kdy jsou magnetické siločáry Země a Slunce přímo propojeny. Když k těmto událostem dojde, můžeme zažít skutečně velkou magnetickou bouři.

Zdroj: redakce, swpc.noaa.gov, meteoagent.com