Lidský mozek blokuje uchování některých vzpomínek, i když se je aktivně snaží zapamatovat
Tým vědců z čínské univerzity v Če-ťiangu zjistil, že mozek blokuje uchování některých vzpomínek, i když se je člověk aktivně snaží zapamatovat. Vědci zkoušeli několik experimentů, které provedli s různými skupinami dobrovolníků, napsal server Medical Xpress.
Zdravý rozum napovídá, že lidé by si měli být schopni lépe zapamatovat věci týkající se daných událostí, když se na ně soustředí v době, kdy se odehrávají, což jim má pomoci si je později zapamatovat. V tomto novém pokusu vědci našli důkazy, které naznačují, že tomu tak nemusí být vždy, protože podvědomý mozek ví, že daná informace, například dočasné heslo do bankovního systému již nebude potřeba.
Experimenty spočívaly v tom, že dobrovolníci byli požádáni, aby se dívali na různé předměty a soustředili se na určité prvky, zatímco jiné ignorovali, například se zaměřili na jejich barvu, zatímco jejich tvar ignorovali. Poté byli testováni, aby se zjistilo, co si zapamatovali. Podobný experiment žádal dobrovolníky, aby se zaměřili na určitý prvek, například nakloněnou čáru v několika různých tvarech. Jiné testy ukázaly dobrovolníkům podobné předměty a pak se jich ptaly, zda se změnil jejich tvar nebo barva. Výzkumníci prováděli všechny své experimenty na více skupinách lidí různých velikostí a věku.
Foto: Chenspec / Pixabay
Zjistili, že dobrovolníci byli často rozptylováni věcmi, které měli ignorovat, a často zapomínali ty věci, na které se měli soustředit, aby si je později zapamatovali. Vědci se domnívají, že některá jejich zjištění naznačují, že nevědomá mysl se podílí na filtrování některých informací, které jsou mozku předkládány, protože ví, že je později nebude potřebovat.
Vědci se domnívají, že jejich zjištění by mohla mít praktické využití, například při léčbě posttraumatické stresové poruchy nebo při hledání způsobu, jak lépe interpretovat informace podávané očitými svědky trestných činů.
Zdroj: medicalxpress.com