Lidé někdy nedokážou trefit mouchu. Má to vědecké vysvětlení. Rozdíly jsou ve zraku

Mouchy jsou bezpochyby docela hloupé. Mají mrňavý mozek. Člověk by si myslel, že bude snadné jednu z nich sejmout, ale ne, moucha téměř vždy váš útok překoná a unikne.

Je to, jako byste se pohybovali ve zpomaleném filmu.

Z pohledu mouchy se vlastně pohybujete doslova zpomaleně, protože každý druh vnímá čas jinak. Důvod? Rozdíly ve zraku.

Všechna zvířata, včetně lidí, vidí svět v podstatě jako plynulý film. Ve skutečnosti se však děje to, že mozek bere jednotlivé obrazy vysílané z oka pevnou rychlostí za sekundu v odlišných záblescích a skládá je dohromady.

Rychlost, s jakou k tomu dochází, se měří tak, že se určí, jak rychle se musí světlo zapnout a vypnout, než se zvířeti začne jevit jako souvislý film. Vědci to měří u hmyzu tak, že k fotoreceptorům jeho očí připojí malé skleněné elektrody a světlo bliká stále rychleji, zatímco počítač zaznamenává signály vysílané z fotoreceptorů.

Ukázalo se, že tato rychlost je u každého živočicha jiná. Obecné pravidlo zní: čím menší druh, tím rychlejší vidění.

Lidé vidí asi 60 záblesků za sekundu, zatímco mouchy asi 250, tedy plný čtyřnásobek rychlosti než člověk.

Ve skutečnosti má většina létajících živočichů, včetně obratlovců, rychlejší zrak než člověk. Možná proto, že je pro ně smrtelně důležité rychle reagovat a vyhýbat se překážkám.

Nejrychleji vidící mouchy jsou oslnivě rychlé, a to i ve srovnání se svým druhem. „Moucha zabiják“, dravý druh vyskytující se v Evropě, je schopna vystřelit z klidové polohy do vzduchu, několikrát zakroužit kolem jiné mouchy v letu, chytit ji a snést škubající se tělo na zem za méně než sekundu.

Proč je moucha zabiják o tolik rychlejší? Světločivné buňky v jejích očích obsahují více mitochondrií, což jsou v podstatě „baterie“ buněk, než u jiných much, a to pohání jejich superzrak. Pro tento hmyz se čas pohybuje velmi pomalu, asi šestkrát pomaleji než pro člověka.

Nabízí se otázka: Pokud některé mouchy vidí rychleji než jiné, vnímají někteří lidé čas jinak než ostatní? Má to něco společného s tím, proč se zdá, že se čas s přibývajícím věkem zrychluje?

Podle Andrewa Jacksona, docenta na Trinity College v Dublinu v Irsku, který se zabýval výzkumem rychlosti fúze mihotání u různých druhů, je to docela možné.

„Je lákavé si myslet, že pro děti plyne čas pomaleji než pro dospělé, a existují určité důkazy, že tomu tak je,“ řekl deníku The Guardian. „Vědci u lidí prokázali, že frekvence splynutí souvisí se subjektivním vnímáním času člověkem a mění se s věkem. U dětí je určitě rychlejší.“

Zdroj: The Guardian